Արցախի ժողովրդի նկատմամբ 2016թ. ապրիլին ադրբեջանական վայրագությունները պատշաճ կերպով չեն դատապարտվել միջազգային հանրության կողմից. Արցախի ՄԻՊ
02/04/2021 16:52
2016 թվականի ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները պատշաճ կերպով չեն դատապարտվել միջազգային հանրության կողմից: Կատարածի համար անպատժելիությունը Ադրբեջանն օգտագործել է չորս տարի անց՝ 2020 թվականի աշնանը, Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների հետ միասին լայնածավալ ագրեսիա իրականացնելով Արցախի Հանրապետության և նրա ժողովրդի դեմ, որն ուղեկցվել է միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտումներով, պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններով, Facebook-ում գրել է Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը։
«44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանն առանց տարբերակման, դիտավորյալ թիրախավորել է Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական բնակչությանն ու ենթակառուցվածքները, խոշտանգել, անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկել ռազմագերիներին և զոհված զինծառայողների մարմինները: Անպատժելիության հետևանք է նաև, որ մինչ այսօր Ադրբեջանը հրաժարվում է հայրենիք վերադարձնել հայ ռազմագերիներին և քաղաքացիական գերեվարված անձանց և շարունակում է վանդալիզի ենթարկել Արցախի վերահսկողությունից դուրս մնացած տարածքներում հայկական մշակութային հուշարձանները: Ադրբեջանի վարքագիծն այդ երկրում տարիներ ի վեր պետական մակարդակով վարվող հայատյացության համակարգված քաղաքականության արդյունք է:
Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանը համոզված է, որ ինչպես 2016թ. ապրիլյան, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմում Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի կանոնավոր և կոպտագույն խախտումներն անհանգստության լուրջ առիթ են ամբողջ միջազգային հանրության համար և պետք է արժանանան համարժեք արձագանքի միջազգային կազմակերպությունների և հեղինակավոր իրավապաշտպան կառույցների կողմից», - գրել է Ստեփանյանը։

Совершенные Азербайджаном в апреле 2016 года зверства против народа Арцаха не осуждены должным образом международным сообществом – омбудсмен Карабаха
02/04/2021 18:24
Зверства, совершенные Азербайджаном против народа Арцаха в апреле 2016 года, не были должным образом осуждены международным сообществом. Азербайджан использовал безнаказанность за совершенное через четыре года, осенью 2020 года осуществив вместе с Турцией и международными террористическими группами крупномасштабную агрессию против народа Арцаха, которая сопровождалась грубыми нарушениями международного гуманитарного права и военными преступлениями против человечности. Об этом написал на своей странице в Facebook Защитника прав человека Республики Арцах Гегам Степанян.
«В ходе 44-дневной войны Азербайджан подвергал неселективным и преднамеренным обстрелам гражданское население и инфраструктуры Республики Арцах, пытал и подвергал бесчеловечному обращению военнопленных, надругался над телами убитых военнослужащих. Последствием безнаказанности является также то, что Азербайджан отказывается вернуть армянских военнопленных, гражданских лиц и продолжает разрушать армянские памятники культуры в районах, находящихся вне контроля Арцаха. Поведение Азербайджана в этой стране является результатом многолетней систематической антиармянской политики на государственном уровне.
Защитник прав человека Республики Арцах убежден, что как в апреле 2016 года, так и во время 44-дневной войны регулярные грубые нарушения Азербайджаном международного гуманитарного права должны стать серьезным поводом обеспокоенности всего международного сообщества и должны удостоиться адекватной реакции международных и авторитетных правозащитных организаций», написал Гегам Степанян.