Ադրբեջանի գործիչները ծայրահեղական վիրավորանք և ատելություն են տարածում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ
05/04/2021 16:52
Ադրբեջանական պատգամավորներ ու այլ գործիչներ ծայրահեղական վիրավորանք և ատելություն են տարածում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նկատմամբ՝ կապված ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների հարցով գործունեության հետ: Այդ մասին հայտնում են պաշտպանի գրասենյակի ֆեյսբուքյան էջում՝ մեջբերումներ ներկայացնելով:
«Հայաստանի Օմբուդսմեն Արման Թաթոյանը անգրագետ և չափից դուրս լկտի սուբյեկտ է», - նշել է ադրբեջանական Միլլի Մեջլիսի պատգամավորը՝ անդրադառնալով ՀՀ սահմանային բնակիչների իրավունքների հարցով Պաշտպանի հայտարարություններին:
«Ժամանակ առ ժամանակ ընկնելով լիակատար հիստերիայի մեջ, նա առաջ է քաշում պահանջներ, որոնց մասին նորմալ մարդը նույնիսկ չէր էլ մտածի։ (․․․․) Այս ամենը վկայում է մանիակալ շիզոֆրենիայի ակնհայտ նշաններ ունեցող մարդու անհամարժեք պահվածքի մասին», - նշել է ադրբեջանական այլ գործիչ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին։
Ըստ ադրբեջանական հրապարակումների՝ «Ա.Թաթոյանը օրեր շարունակ չափազանցնում է ռազմագերիների թեման՝ նյարդայնացնելով օտարերկրյա գործընկերներին, խորհրդարանականներին և լրատվամիջոցներին»:
Ադրբեջանական գործիչները մանրամասն «վերլուծել» են Արման Թաթոյանի կենսագրությունը, ԱՄՆ-ում ստացած կրթությունն ու աշխատանքային կենսագրությունը և ակնհայտ աղավաղելով ամեն ինչ՝ արել վիրավորական բնույթի, իրենց ձեռնտու եզրահանգումներ:
«Վատ չէր լինի՝ հայկական իշխանությունները ուշադրություն դարձնեին նրա (…) հայտարարություններին, որոնք հակասում են եռակողմ պայմանավորվածություններին», - շարունակաբար նշում են ադրբեջանական գործիչներն ու մամուլը ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հատուկ արձանագրում է, որ անկախ վիրավորանքի ու ատելության նշված արշավներից՝ շարունակելու է բարձրացնել Հայաստանի քաղաքացիների, Հայաստանի սահմանային բնակիչների իրավունքներին առնչվող բոլոր հարցերը:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը փաստագրել է Պաշտպանի լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ Արման Թաթոյանին ադրբեջանական քաղաքական ու այլ գործիչների կողմից, մամուլում հասցվող վիրավորանքի ու ատելության հրապարակումների հերթական ալիքը՝ դրանք միջազգային համապատասխան կառույցներին ներկայացնելու նպատակով:

Азербайджанские деятели распространяют ненависть и оскорбительные заявления в адрес Защитника прав человека Армении
05/04/2021 18:02
Азербайджанские депутаты и другие деятели распространяют ненависть и крайне оскорбительные заявления в адрес Защитника прав человека Армении в связи с его деятельностью по защите прав жителей приграничных оббщин Армении. Об этом сообщается на странице Защитника прав человека в Facebook.
Офис омбудсмена Армении приводит также цитаты из публикаций азербайджанских СМИ.
«Омбудсмен Армении Арман Татоян – малограмотный и чрезвычайно наглый субъект», - сказал депутат Милли Меджлиса Азербайджана, касаясь заявлений омбудсмена Армении по вопросу прав жителей приграничных общин Армении.
Он назвал омбудсмена Армении «неграмотным, наглым, истеричным, что свидетельствует  о явных признаках шизофрении».
Согласно публикациям азербайджанских СМИ, «А.Татоян целыми днями муссирует тему военнопленных, досаждая зарубежных коллег, парламентариев и средства массовой информации».
Азербайджанские деятели детально «проанализировали» биографию Армана Татояна: полученное в США образование и трудовую ббиографию, и полностью исказив, сделали оскорбительные и выгодные им заключения.
«Было бы неплохо, если бы армянские власти обратили внимание на его (…) заявления, которые противоречат трехсторонним договоренностям», - отмечают азербайджанские деятели в своих высказываниях об омбудсмене Армении.
Защитник прав человека Армении Арман Татоян особо констатирует, что независимо от указанных кампаний оскорбления и ненависти, он продолжит поднимать все вопросы, касающиеся прав граждан Армении, приграничных жителей.
Аппарат защитника прав человека Армении задокументировал очередную волну оскорбительных публикаций азербайджанских политических и иных деятелей в адрес Армана Татояна в связи с осуществлением полномочий Защитника прав человека Армении. Все материалы будут представлены соответствующим международным структурам.