Նոր մեղադրանք առաջադրելու որևէ հիմք չկա. Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանը պնդում է՝ վերաորակման որևէ կառուցակարգ չկա, նոր մեղադրանք առաջադրելու որևէ հիմք չկա։
«Հետևաբար, ամեն գնով անձին դատապարտելու մոլուցքը հակաիրավական, հակամարդկային ու հակասահմանադրական է», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց նա։
Օրբելյանը նշեց, թե չկա հանցագործություն, չկա որևէ արարք, որը ՀՀ-ն, որպես պետություն, կհամարի հանցագործություն։
«Դատախազությունը շարունակում է սա դիտել տեխնիկական խնդրի շրջանակներում, ցավոք սրտի, դա է մեր երկրի խնդիրը, որը չի թողնում զարգանա, դատախազությունը պետք է նույնպես առաջնորդվի անմեղության կանխավարկածով», - ասաց Քոչարյանի փաստաբանը։
Հարցին՝ Ռոբերտ Քոչարյանի խախտված իրավունքների վերականգնման ուղղությամբ ի՞նչ քայլեր են են իրականացնելու, Արամ Օրբելյանն ասաց, թե այդ գործընթացի մոտեցումների, ատյանների հարցով դեռևս վերջնական որոշում չունեն․
«Մեր վստահորդը պետք է որոշի՝ ինչ գործընթաց է սկսում։ Իմ կարծիքով՝ բոլոր անձիք, ում իրավունքները խախտվել են պետության կողմից, պետք է իրենց իրավունքների պաշտպանության համար գործընթաց իրականացնեն, որպեսզի դատախազությունն ամեն գնով անձանց կալանքի տակ պահելու, ամեն գնով դատապարտելու ցանկությունը մոռանա և սկսի իրականացնել իր գործառույթն օրինականության վերականգնման ուղղությամբ», - նշեց Օրբելյանը։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, որոշում կայացրեց դադարեցնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը 300.1 հոդվածով։
Ըստ մեղադրող կողմի՝ դատարանը չանդրադարձավ, թե քրեական դատավարության ո՞ր նորմերին հղում կատարելով դադարեցրեց քրեական հետապնդումը Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ։

Нет никаких оснований для выдвижения нового обвинения – адвокат Роберта Кочаряна
Адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна Арам Орбелян утверждает, что нет никаких оснований для переквалификации дела, выдвижения нового обвинения.
«Следовательно, эта одержимость любой ценой осудить человека – противозаконна и антиконституционна», - заявил в беседе с журналистами Арам Орбелян.
Адвокат отметил, что нет преступления, нет какого-либо деяния, которое Республика Армения, как государство, считает преступлением.
«Прокуратура продолжает рассматривать это в рамках технической проблемы. К сожалению, это проблема нашей страны, которая не позволяет ей развиваться. Прокуратура также должна руководствоваться презумпцией невиновности», - сказал адвокат Роберта Кочаряна.
На вопрос, какие шаги они намерены предпринять для восстановления нарушенных прав Роберта Кочаряна, Арам Орбелян ответил, что пока нет окончательного решения по подходам к этому процессу, вопросу инстанций.
«Наш доверитель должен решить, какой процесс начать. На мой взгляд, все те люди, права которых нарушены государством, должны начать процесс для защиты своих прав, чтобы прокуратура забыла о своем желании любой ценой держать под арестом и осуждать людей и приступила к процессу восстановления законности», - отметил Арам Орбелян.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян принял решение о прекращении уголовного преследование по статье 300.1 УК Армении против Роберта Кочаряна и других бывших высокопоставленных должностных лиц.