ԱՀԿ-ն հաստատել է AstraZeneca-ի կապը թրոմբերի առաջացման հետ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում կարծում են, որ AstraZeneca պատվաստանյութի օգտագործման առավելությունները գերազանցում են թերությունները: Այս մասին  հայտարարել է ԱՀԿ-ի կարգավորման և կանխարգելման դեպարտամենտի տնօրեն Ռոժերիու Պինտու Դե սա Գասպարը, փոխանցում է Reuters-ը:
«Գոյություն ունի հստակ կապ COVID-19- ի դեմ AstraZeneca պատվաստանյութի օգտագործման և շատ հազվադեպ առաջացող գլխուղեղի թրոմբոզի միջև, չնայած այս համախտանիշի ուղիղ պատճառը դեռ անհայտ է», - ասել  նա:
ԱՀԿ-ն շարունակում է ուսումնասիրություններ իրականացնել AstraZeneca-ով պատվաստված հիվանդների մոտ նման բարդությունների մասին հաղորդագրությունների ֆոնին: Նախատեսված է, որ նոր ուսումնասիրությունը տեղի ունենա ապրիլի 7-ին կամ 8-ին: Բայց, ինչպես նշել է Գասպարը, պատվաստանյութի վերաբերյալ ԱՀԿ կարծիքը, ամենայն հավանականությամբ, չի փոխվի:
Ապրիլի 6-ին ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ դեղերի Եվրոպական գործակալության  (EMA) առողջության սպառնալիքների և պատվաստումների ռազմավարության դեպարտամենտի ղեկավար Մարկո Կավալերին ճանաչել է AstraZeneca կորոնավիրուսային վարակից պատվաստանյութի և թրոմբոզի դեպքերի միջև կապը:
«Այժմ մենք կարող ենք ասել, որ ակնհայտորեն կա [թրոմբոզի առաջացման] կապ պատվաստանյութի հետ: Մենք դեռ չգիտենք, թե ինչն է առաջացնում այդ ռեակցիան», - ասել է նա:

ВОЗ подтвердила связь вакцинации AstraZeneca с образованием тромбов
Во Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) считают, что преимущества употребления вакцины от коронавирусной инфекции AstraZeneca перевешивают недостатки. Об этом заявил директор департамента ВОЗ по регулированию и преквалификации Рожериу Пинту де Са Гаспар, передает Reuters.
«Существует четкая связь между употреблением вакцины AstraZeneca от COVID-19 и очень редким возникающим тромбозом головного мозга, хотя прямая причина этого синдрома до сих пор неизвестна», - отметил он.
ВОЗ продолжает проводить исследования на фоне сообщений о подобных осложнениях у пациентов, которые были вакцинированы AstraZeneca. Новое исследование планируют провести 7 или 8 апреля. Но, как отметил Гаспар, мнение ВОЗ о вакцине, скорее всего, не изменится.
Ранее 6 апреля представитель Европейского агентства по лекарственным средствам (EMA) Марко Кавалери признал наличие связи между вакцинацией AstraZeneca и тромбозами. «Теперь мы можем сказать, что, очевидно, есть связь [возникновения тромбозов] с вакциной. Что вызывает эту реакцию, мы пока не знаем», — заявил он.