Դատարանը չանդրադարձավ, թե քրեական դատավարության ո՞ր նորմերին հղում կատարելով դադարեցրեց քրեական հետապնդումը Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ. Դատախազ
06/04/2021 18:46
Դատախազությունը հետագա քայլերի մասին կհայտնի որոշման հիմնավորումներին ու պատճառաբանություններին ծանոթանալուց հետո, լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Մարտի մեկի» գործով մեղադրող դատախազ Պետրոս Պետրոսյանը։
«Դատարանը չանդրադարձավ եզրափակիչ մասին, թե Քրեական դատավարության ո՞ր նորմերին հղում կատարելով քրեական հետապնդումը դադարեցրեց, դրանք վեաբերու՞մ էին արդյոք այն նորմին, որ մենք, որպես կիրառման ենթակա նորմեր, հղում էինք կատարել ու նշել, որ  դրանք առերևույթ հակասահմանադրական են», - ասաց Պետրոսյանը։
Հարցին՝ եթե Սահմանադրական դատարանը Գլխավոր դատախազի դիմումի հիման վրա հակասահմանադրական ճանաչի նորմերը, հնարավոր է՝ արարքը վերաորակվի՞ ու նոր գործ սկսվի՞, դատախազն  ասաց, թե դատախազության դիմումն ուղղված Սահմանադրական դատարանին վերաբերում է նրան, որ դատախազների լիազորություններն իրականացնելու տիրույթում գործող քրեադատավարական նորմերն առերևույթ Սահմանադրությանը հակասում են և այդպիսի մեկնաբանման առկայության դեպքում իրենք լիազորված են լինելու նման գործողությունների գնալ։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, որոշում կայացրեց դադարեցնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը 300.1 հոդվածով։

Суд не сказал, со ссылкой на какие нормы уголовного судопроизводства прекращено уголовное преследование в отношении Роберта Кочаряна и других
06/04/2021 19:36
Прокуратура сообщит о своих дальнейших шагах после ознакомления с обоснованиями и мотивировками решения, заявил сегодня в беседе с журналистами прокурор по делу 1 марта Петрос Петросян.
«Суд не обратился к резолютивной части, со ссылкой на какие нормы уголовного судопроизводства прекращается уголовное преследование, относятся ли они к тем нормам, на которые мы ссылались в качестве подлежащих применению, отметив, что они являются антиконституционными», - сказал Петросян.
На вопрос, если Конституционный суд признает нормы антиконституционными на основании заявления генерального прокурора, возможно, что деяние будет переквалифицировано и начато новое дело, прокурор сказал, что направленное КС заявление прокуратуры касается того, что действующие в сфере полномочий прокуроров уголовно-процессуальные нормы противоречат Конституции, и в случае такого комментария они будут уполномочены пойти на подобные действия.