Ռուսաստանն ու Թուրքիան բանակցում են թուրքական արբանյակներն ուղեծիր դուրս բերելու մասին
«Գլավկոսմոսը» և Թուրքիան բանակցություններ են վարում թուրքական արբանյակները ռուսական հրթիռների ուղեծիր դուրս բերելու շուրջ: Այս մասին հայտարարել է ընկերության ղեկավար Դմիտրի Լոսկուտովը, հայտնում է «Интерфакс» -ը:
Լոսկուտովը չի նշել, թե որ արբանյակներն են նախատեսում ուղարկել տիեզերք, և երբ դա կարող է տեղի ունենալ:
Նրա խոսքով, ներկայումս «Ռոսկոսմոս» պետական կորպորացիայի միջոցով բանակցություններ են տարվում Թուրքիայի հետ համագործակցության վերաբերյալ երկկողմ համաձայնագիր կնքելու շուրջ:
«Գլավկոսմոսի» ղեկավարն ընդգծել է, որ ավելի լուրջ նախագծեր, այդ թվում՝ մարդատար թռիչքները, հնարավոր են միայն այն դեպքում, եթե այդ համաձայնագիրը ստորագրվի երկրների միջև:

Россия и Турция ведут переговоры о запуске турецких спутников на орбиту
«Главкосмос» и Турция ведут переговоры относительно запуска турецких спутников на орбиту на российских ракетах. Об этом заявил глава компании Дмитрий Лоскутов, передает «Интерфакс».
Лоскутов не уточнил, какие именно спутники планируется отправить в космос и когда это может произойти.
По его словам, в настоящее время по линии госкорпорации Роскосмос ведутся переговоры о заключении двустороннего соглашения о сотрудничестве с Турцией.
Глава «Главкосмоса» подчеркнул, что более серьезные проекты, в том числе пилотируемые полеты, возможны только при подписании этого соглашения между странами.