ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է կիրառում Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության վարչության նկատմամբ
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը որոշում է կայացրել պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության վարչության (SSB) նկատմամբ, որը գործարքներ է Ռուսաստանի պաշտպանական հատվածով: Այս մասին հայտնում է «Интерфакс-Украина»-ն՝ հղում անելով ԱՄՆ Դաշնային ռեգիստրին:
Նշվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը սահմանել է պատժամիջոցները, որոնք պետք է կիրառվեն SSB-ի, նրա ղեկավար Իսմայիլ Դեմիրի և երեք այլ ղեկավարների դեմ՝ «Ամերիկայի հակառակորդներին հակահարված տալով պատժամիջոցների միջոցով»: ԱՄՆ-ում նրանց ակտիվները սառեցված են, և նրանց վիզա չի տրամադրվի:
SSB-ի նկատմամբ նույնպես արգելքներ են դրվում ամերիկյան արտադրանքի արտահանման վրա: Արգելվում է 10 միլիոն դոլարից ավելի SSB-ին վարկերի տրամադրումը:

США вводят санкции против турецкого Управления оборонной промышленности
В Государственном департаменте США решили наложить санкции на турецкое Управление оборонной промышленности (SSB), которое проводило сделки с российским оборонным сектором. Об этом сообщает Интерфакс-Украина со ссылкой на Федеральный реестр США.
Отмечается, что госсекретарь США Энтони Блинкен определил санкции, которые должны в рамках закона О противодействии противникам Америки посредством санкций (CAATSA) действовать в отношении SSB, его главы Исмаила Демира и ещё трёх руководителей. Их активы в США замораживаются, также им не будут выдавать визы.
Также в отношении SSB вводятся запреты на экспорт американской продукции. Запрещается выдавать SSB кредиты более чем на $10 млн.