«Ժողովուրդ». Պաշտպանության նախարարությունը հաստատում է, որ առ այսօր առաջնագծի կահավորման համար որևէ աշխատանք չի կատարվել
08/04/2021 09:43
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ավարտից և նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից 6 ամիս անց Հայաստանը ապահով առաջնագիծ չունի: Սյունիքի, Գեղարքունիքի և Վայոց ձորի մարզերի նոր սահմանները չունեն անգամ տարրական կահավորում, հայ զինծառայողները սահմանը պահում են սարերի վրա՝ առանց խրամատների և պաշտպանվելու համար նվազագույն պայմանների: Եվ այս իրավիճակը խոսում է Պաշտպանության նախարարության, նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի աշխատասենյակը զբաղեցնող Արտակ Դավթյանի անգործության մասին: Մասնավորապես, պատերազմի ավարտից մինչ այսօր առաջնագծում ինժեներատեխնիկական որևէ աշխատանք չի կատարվել:
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրավոր հարցում էր ուղարկել Պաշտպանության նախարարություն և հետաքրքրվել՝ ինչու առաջնագծում ինժեներատեխնիկական աշխատանքներ չեն իրականացվում, որն է այդ ամենի պատճառը: ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից բավականին ուշացումով, ի պատասխան «Ժողովուրդ» օրաթերթի հարցին, հայտնեցին. «ՀՀ ԶՈւ նոր հետպատերազմյան բնագծերում ինժեներական աշխատանքները կատարվում են մշտապես: Աշխատանքների ընթացքը երբեմն պայմանավորված է եղանակային պայմաններով, բարձրադիր լեռնային ռելիեֆով, ձյան շերտով (մինչև 3 մ հաստության), ճահճակալած և այսօր սառած տեղամասերով»: Այսինքն՝ ըստ էության, Պաշտպանության նախարարությունը ևս հաստատում է, որ առ այսօր առաջնագծի կահավորման համար որևէ աշխատանք չի կատարվել, քանի որ 500 կմ-ից ավելi առաջնագիծը հիմնականում ցուրտ բնակլիմայական պայմաններում է, բարձրադիր լեռնային ռելիեֆով»:

«Жоховурд»: Минобороны подтверждает, что по сей день каких-либо работ для оснащения передовой не выполнено
08/04/2021 11:16
Газета «Жоховурд» пишет, что через 6 месяцев после завершения 44-дневной Арцахской войны и трехстороннего заявления 9 ноября в Армении так и нет надежной передовой. Новые границы Сюника, Гегаркуника и Вайоц Дзора даже не имеют элементарного оснащения, армянские военнослужащие охраняют границу в горах, без траншей и минимальных условий для защиты. Эта ситуации свидетельствует о бездеятельности министерства обороны, министра Вагаршака Арутюняна и занимающего кабинет начальника ГШ ВС Артака Давтяна. В частности после окончания войны по сей день на передовой не проведено каких-либо инженерно-технических работ.
Газета «Жоховурд» направила письменной запрос министерству обороны и поинтересовалась, почему на границе не проводятся инженерно-технические работы, в чем причина всего этого. В ответ на запрос издания, из министерства обороны с достаточным опозданием сообщили: «Инженерно-технические работы на новых послевоенных позициях ВС Армении проводятся постоянно. Ход работ иногда обусловлен погодными условиями, высокогорным рельефом, слоем снега (толщина до 3 метров), заболоченностью и мерзлотой участков».
«То есть, по сути, министерство обороны также подтверждает, что по сей день для оснащения передовой каких-либо работ не проводилось, поскольку граница протяженностью более 500 км в основном пролегает в районах с холодным климатом и высокогорным рельефом», - пишет газета.