ՄԻՊ-ի անկախության երաշխիքները վերացնող օրինագիծը կառավարությունն ԱԺ-ից հետ է կանչել. Անի Սամսոնյան
Մարդու իրավունքների պաշտպանի անկախության սահմանադրաիրավական երաշխիքները վերացնող օրենքի նախագիծը Կառավարությունը հետ է կանչել ԱԺ-ից, ֆեյսբուքյան էջում գրել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Անի Սամսոնյանը՝ ավելացնելով.
«Անպայման պետք է դրսից էլ ճնշում լիներ, որ հասկանային՝ չի կարելի քանդել պետության միակ կայացած ինստիտուտը»։
Պաշտպան Արման Թաթոյանն ավելի վաղ հայտարարել էր. «Եվ այլևս խնդիրներ բարձրացնելու համար քաղաքական իշխանության մարմինները կարող են կրճատել մեր հաստատության ֆինանսավորումը»:
Նա նաև նշել էր, որ դա ակնհայտ հակասահմանադրական նախագիծ է։ Եվ նախագիծն ընդունվելու դեպքում անմիջապես դիմելու է Սահմանադրական դատարան:

Правительство отозвало резонансный законопроект о сокращении финансирования омбудсмена Армении
Правительство отозвало из Национального Собрания проект закона об устранении конституционно-правовых гарантий независимости Защитника прав человека, сообщила на своей странице в Facebook депутат фракции «Светлая Армения» Ани Самсонян.
«Обязательно нужно было давления извне, чтобы они поняли, что нельзя разрушать единственный состоявшийся институт государства», - написала она.
Омбудсмен Армении Арман Татоян ранее заявил: «Отныне из-за озвучивания проблем органы политической власти могут сократить финансирование нашего учреждения».
Арман Татоян также отметил, что проект о сокращении финансирования аппарата Защитника прав человека – явно антиконституционный и в случае принятия проекта он немедленно обратиться в Конституционный суд, чтобы опротестовать его конституционность.