Մոտ 1500 ուսուցիչ 30-ից 50 տոկոսով ավելի բարձր աշխատավարձ կստանա. Նիկոլ Փաշինյան
Կառավարության այսօրվա նիստին որոշվեց «Հայաստանի Հանրապետության 2021 թվականի պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքով նախատեսված 1162 գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ծրագրերի միջոցառումների իրականացման համար հատկացված ֆինանսական միջոցներն ավելացնել 2 միլիարդ 784 միլիոն 565 հազար դրամով։
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Ժաննա Անդրեասյանն ասաց, թե միջոցառումները նպաստելու են երկրի տնտեսական կարիքներից բխող և գիտական հետազոտությունների արդի պահանջներին համապատասխանող ուղղությունների զարգացմանը։
Ըստ նախագծի՝ ներկայում գիտական կազմակերպությունների և բուհերի գիտական ստորաբաժանումների ենթակառուցվածքների և նյութատեխնիկական բազայի մեծամասնությունը չեն համապատասխանում գիտության արդի չափանիշներին: Ենթակառուցվածքները և նյութատեխնիկական բազան չեն ապահովում գիտական ներուժի արդյունավետ օգտագործումը: Գիտական սարքավորումների բացարձակ մեծամասնությունը հնացած են, նրանց տեխնիկական վիճակը հնարավորություն չի տալիս իրականացնելու բարձր մակարդակի գիտական, հատկապես կիրառական բնույթի հետազոտություններ, իսկ պահպանումը և շահագործումը պահանջում են մեծ ֆինանսական միջոցներ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե այս թեմայով տասնյակ քննարկումներ են ունեցել։
«Ուղղակի մի տեղում գումար ավելացնելը ամենևին չի նշանակում, որ մենք կհասնենք բովանդակային արդյունքի, կարևոր է հավաստիանալ, որ այն ներդրումը, որն արվում է, համակարգի կողմից կարող է մարսվել ու այդ գումարը կլինի նպատակային ու մենք համոզված կլինենք, որ, իրոք, ծառայում է գիտության զարգացմանը։ Այս որոշումը երկար քննարկումների արդյունք է», - ասաց Փաշինյանը։
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ ընդգծեց՝ առաջիկայում ասպիրանտից սկսած մինչև ինստիտուտի ղեկավար էականորեն փոփոխվելու են աշխատավարձերի դրույթները։
«Մենք, միանշանակ, կարողանալու ենք աշխատավարձերի բարձրացմամբ գրավչությունը բարձրացնել», - ասաց նա։
Նիկոլ Փաշինյանն էլ վստահեցրեց, որ նախնական հաշվարկով՝ մոտ 1500 ուսուցիչ 30-ից 50 տոկոսով ավելի բարձր աշխատավարձ կստանա:

Зарплаты порядка 1500 учителей будут увеличены на 30-50 процентов – Никол Пашинян
Сегодня на заседании правительство Армении приняло решение увеличить на 2 млрд. 784 млн. 565 тысяч драмов финансовые средства, предоставленные для реализации мероприятий 1162 программ научной и научно-технической деятельности, предусмотренных законом «О государственном бюджете Республика Армения на 2021 год».
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян сказала, что эти мероприятия поспособствуют развитию вытекающих из экономических потребностей страны и соответствующих требованиям современных научных исследований направлений.
Согласно проекту, большая часть инфраструктур и материально-технической базы научных организация и научных подразделений вузов в настоящее время не соответствуют критериям современной науки. Инфраструктуры и материально-техническая база не обеспечивает эффективное использование научного потенциала. Абсолютное большинство научного оборудования устаревшее, их техническое состояние не позволяет проводить научные исследования на высоком уровне, особенно прикладного характера, а обслуживание и эксплуатация требуют больших финансовых средств.
Премьер-министр Никол Пашинян заявил, что по этой теме проведены десятки обсуждений.
«Просто добавлять средства в одном месте вовсе не означает, что мы достигнем содержательного результата. Важно убедиться, что осуществляемая инвестиция может быть принята системой, эта сумма будет целевой и на самом деле послужит развитию науки. Это решение – результат длительных обсуждений», - сказал он.
Вице-премьер Тигран Авинян подчеркнул, что в ближайшее время будут существенно изменены ставки заработной платы – от аспиранта до руководителя института.
«Повышением зарплат мы однозначно сможем увеличить привлекательность сферы», - сказал он.
Никол Пашинян заверил, что по предварительным расчетам, зарплаты порядка 1500 учителей будут увеличены на 30-50 процентов.