Դատական օրենսգիրքն առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը. ՀՀ նախագահը դիմել է ՍԴ
««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը (այսուհետ՝ Օրենք) և հարակից օրենքները Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն են ներկայացվել 2021թ. մարտի 22-ին:
Նախագահականից հայտնում են, որ Հանրապետության նախագահը Օրենքը քննարկել է արդարադատության նախարարի, Ազգային ժողովի պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահի հետ և ստացել նրանց պարզաբանումները: Օրենքը քննարկվել է նաև ԲԴԽ նախագահի, իրավաբան գիտնականների, փորձագետների և փաստաբանների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, լսվել են նրանց նկատառումներն ու մտահոգությունները:
«Հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորում է դատաիրավական ո ոլորտում բարեփոխումները և գտնում է, որ դրանք պետք է կատարվեն համակարգային ձևով՝ հստակ ռազմավարության հիման վրա՝ ընդհանուր տեսլականի շրջանակում: Այդ տեսլականը և ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինեն գործնականում առկա և իսկապես արդիական խնդիրների, փորձագիտական ուսումնասիրությունների և միջազգային փորձի լուրջ վերլուծության վրա, առաջարկեն համակարգային և տրամաբանորեն փոխկապակցված լուծումներ՝ ուղղված դատական համակարգի դերի և գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, արդար դատաքննության իրավունքի արդյունավետ իրացմանը, ինչպես նաև դատավորների անկախության ու անձեռնմխելիության երաշխիքների ամրապնդմանը:
Օրենքով առաջարկվող կարգավորումներն իրավիճակային են և առերևույթ խնդրահարույց իրավական որոշակիության, համաչափության, իշխանությունների տարանջատման, ինչպես նաև դատական իշխանության անկախության սահմանադրական սկզբունքներին և պահանջներին համապատասխանելու տեսանկյունից:
Ելնելով վերոհիշյալից և ամփոփելով փորձագիտական եզրակացությունները՝ կարելի է եզրահանգել, որ Օրենքը առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը, ուստի Հանրապետության նախագահը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի և հարակից օրենքների՝ Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու խնդրանքով», - ասված է նախագահականի տարածած հաղորդագրությունում:

Судебный кодекс противоречит Конституции – президент Армении обратился в Конституционный суд
Президент Армении Армен Саркисян решил обратиться в Конституционный суд Армении для определения вопроса о соответствии Конституции закона «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон Судебный кодекс», сообщает пресс-служба президента.
Закон «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон Судебный кодекс Республики Армения» и сопутствующие законы были представлены Национальным Собранием на подпись президенту республики  22 марта 2021 года.
Президент республики обсудил закон с министром юстиции и председателем постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам, и получил их разъяснения. Закон был обсужден также с председателем Высшего судебного совета, с юристами-учеными, экспертами и адвокатами, представителями гражданского общества, были выслушаны их замечания и обеспокоенность.
Президент республики придает важность реформам в судебно-правовой сфере и считает, что они должны осуществляться системно, на основе четкой стратегии, в рамках общего видения. Это видение и стратегия должны основываться на существующих и действительно актуальных проблемах, серьезном анализе экспертного и международного опыта, предлагать системные и логически взаимосвязанные решения, направленные на повышение роли и эффективности деятельности судебной системы, эффективной реализации права на справедливое правосудие, а также укрепление независимости судей и гарантий неприкосновенности.
Предлагаемые законом регулирования ситуативные и проблематичные с точки зрения правовой определенности, соразмерности, разделения ветвей власти, а также соответствия конституционным принципам и требованиям независимости судебной власти.
Исходя из вышеуказанного и обобщив экспертные заключения, можно сделать вывод, что Закон существенно противоречит Конституции, посему президент республики решил обратиться в Конституционный суд Армении.