Նախագահ Արմեն Սարգսյանի դիմումի նախնական ուսումնասիրման համար սահմանված է 30-օրյա ժամկետ. ՍԴ
2021 թվականի ապրիլի 10-ին (շաբաթ) Սահմանադրական դատարանը Mulberry էլեկտրոնային համակարգով ստացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի դիմումը՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի և դրա հետ փոխկապակցված «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների՝ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 78-րդ, 79-րդ և 173-րդհոդվածներին համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ։
ՍԴ-ից հայտնում են, որ դիմումը մուտքագրվել է 2021 թվականի ապրիլի 12-ին:
Դիմումի նախնական ուսումնասիրման համար սահմանված է 30-օրյա ժամկետ։
Հիշեցնենք՝ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Դատական օրենսգրքում փոփոխությունների սահմանադրականությունը որոշելու հարցով դիմել է ՍԴ։ Ըստ նախագահի՝ «օրենքն առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը»։

Конституционный суд проведет предварительное изучение обращения Армена Саркисяна в 30-дневный срок
Конституционный суд Армении 10 апреля 2021 года получил по электронной системе «Mulberry» обращение президента Армении об определении вопроса соответствия части 1 статьи 61, части 1 статьи 63, статьям 79 и 173 Конституции Республики Армения закона «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон Судебный кодекс», а также сопутствующих законов «Уголовно-процессуальный кодекс» и «О государственной пошлине».
Как сообщает КС Армении, обращение зарегистрировано 12 апреля 2021 года.
Для предварительного изучения обращения установлен 30-дневный срок.
Президент Армении Армен Саркисян решил обратиться в Конституционный суд Армении для определения вопроса о соответствии Конституции закона «О внесении изменений и дополнений в конституционный закон Судебный кодекс», поскольку «Закон существенно противоречит Конституции».