Տեղեկություններ կան, որ վարչապետը գեներալներին հավաստիացրել է՝ պատերազմի հանգամանքների քննություն չի լինելու, միայն թե իր իշխանությանը դեմ դուրս չգան. Մարուքյան
12/04/2021 10:32
Փաստահավաք հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկը որևէ արձագանք չի ստացել, արձանագրել է «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը: Պատգամավորը ֆեյսբուքյան էջում նաև նշել է՝  տեղեկություններ կան, որ վարչապետի և գեներալիտետի վերջին հանդիպման ժամանակ վարչապետը հավաստիացրել է, որ ոչ մի քննություն չի լինելու:
«Պատերազմն արդեն 5 ամիս է, ինչ ավարտված է, սակայն պարիտետային փաստահավաք հանձնաժողով ստեղծելու մասին մեր առաջարկն այդպես էլ որևէ արձագանք չստացավ։
Նախ ասվեց, որ հանձնաժողովի ստեղծմանն իշխանությունը դեմ չէ, այնուհետև հայտարարեցին, որ կառավարության որոշմամբ փաստահավաք խումբ ստեղծելու մեր առաջարկը հակասահմանադրական է, ինչից հետո մեր կողմից կազմվեց օրենքի նախագիծ, որի օրինակը տրվեց անձամբ վարչապետին։ Սակայն մինչ այժմ որևէ պատասխան չենք ստացել։
Ավելին, տեղեկություններ կան, որ վարչապետի և գեներալիտետի վերջին հանդիպման ժամանակ վարչապետը հավաստիացրել է, որ ոչ մի քննություն չի լինելու, որ չանհանգստանան, միայն թե իր իշխանության դեմ դուրս չգան, իսկ եղած թերություններն իրենց մեջ փակ ռեժիմով կքննարկեն, կանցնեն առաջ:
Այսինքն՝ պաշտոնապես կարող ենք արձանագրել, որ իշխանությունն անկարող է պատասխան տալ իր կողմից պատերազմն ապաշնորհ կառավարելու ազգակործան հետևանքների համար։
Շատ կարևոր էր նաև, որպեսզի բոլոր քաղաքական ուժերը միահամուռ պահանջեին այն, ինչը տրամաբանական էր և շատ կարևոր, սակայն այլ ուժերից շատերն ուղղակի հստակ դիրքորոշում այդպես էլ չհայտնեցին։
Մինչդեռ, պատերազմի վերաբերյալ խորը և համակողմանի ուսումնասիրությունը ոչ միայն հնարավորություն կտար պատասխանատվության ենթարկելու մեղավոր անձանց, այլ նաև դասեր քաղելու և այսուհետ ճիշտ գործողություններ կատարելու մեր ռազմավարության, սպառազինության, ռեսուրսների կառավարման, բանակցությունները վարելու և մյուս էական ուղղություններում։
Չիմանալով որտեղ ենք սխալվել` չենք կարողանալու խուսափել ապագա նման արհավիրքներից», - գրել է Մարուքյանը։

Эдмон Марукян: Премьер заверил генералов, что расследования обстоятельств войны не будет проводиться
12/04/2021 12:30
Предложение о создании комиссии по сбору фактов не получило никакого ответа, констатирует руководитель парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян. Депутат также отметил на своей странице Facebook, что есть сведения о том, что во время последней встречи премьер-министра с генералитетом премьер заверил, что никакого расследования не будет.
«Война закончилась уже 5 месяцев, однако наше предложение о создании паритетной комиссии по сбору фактов так и не удостоилось какой-то реакции.
Сначала сказали, что власти не против создания комиссии, потом заявили, что наше предложение о создании группы по сбору фактов по решению правительства – антиконституционное, после чего нами был разработан проект закона и передан лично премьер-министру. Однако до сих пор мы не получили ответа.
Более того, есть сведения, что во время последней встречи премьер-министра и генералитета, премьер заверил, что никакого расследования не будет, чтобы они не беспокоились, только не выходили бы против его власти, обсудили бы между собой существующие недостатки в закрытом режиме и пошли дальше.
То есть официально можем констатировать, что власть неспособна дать ответ за губительные для нации последствия своего бездарного управления.
Крайне важно, чтобы политические силы совместно потребовали это, что было бы логично и очень важно, однако многие представители других сил так и не высказали четкой позиции.
Между тем, глубокое и всестороннее изучение обстоятельств войны не только дало бы возможность привлечь к ответственности виновных лиц, но и извлечь уроки для разработки стратегии правильных действий, вооружения, управления ресурсами, ведения переговоров в дальнейшем и в других направлениях.
Не зная, где мы ошиблись, мы не можем избежать подобных катастроф в будущем», - написал Эдмон Марукян.