«Հոդվածների մեջ ընտրություն անելը ճաշակի հարց չէ». դատարանի որոշումը չի համոզել Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազին
13/04/2021 14:59
ՀՀ գլխավր դատախազությունն ասօր է ստացել Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ արդարացման վերաբերյալ դատարանի որոշումը։
Մեղադրող դատախաղ Գևորգ Բաղդասարյանն ասաց, որ պաշտպանական կողմի հրապարակած նյութերիոց է ծանոթացել դատարանի որոշմանը և հիմնավորումը, թե այն, ինչ դատախազությունն է ասում, արդարադատության հետ համատեղելի չէ, իրեն չի համոզել։
«Ավելին, ես գտնում եմ, որ այն իրավիճակը, որ առաջացել է այսօր ու առաջացել է այդ որոշումը կայացնելու հետևանքով, արդարադատության հետ համատեղելի չէ, քանի որ կիրառված նորմի Սահմանադրության հետ անհամապատասխանության հետևանքով առաջացել է վիճակ, երբ անձի արարքում հանցակազմ կա ու նա արդարացվել է», - լրագրողներին ասաց Գևորգ Բաղդասարյանը։
Մեղադրող դատախազը պնդեց՝ գտել է ու այժմ էլ գտնում է, որ 300.1 հոդվածը խնդիր չունի։
«Բայց խնդիր ունենալու վերաբերյալ կանխատեսումները բավարար չեն, որ դու ընտրություն անես հոդվածների մեջ արարքը որակելիս, դա ճաշակի հարց չէ, քանի դեռ քրեական օրենսգրքույմ կա այդ հոդվածը, արարքը չէր կարող որակվել 309 հոդվածի 3-րդ մասով, այդ մասով կարող էր որակվել միայն այդ հոդվածը չլինելու դեպքում», - ասաց Բաղդասարյանը։
Հիշեցնենք՝ երեկ ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը ստացել է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի կողմից 2021 թվականի ապրիլի 6-ին կայացրած՝ Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Սեյրան Օհանյանի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300․1-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական հետապնդումը հանցագործության դեպքի բացակայության հիմքով դադարեցնելու և վարույթը կարճելու մասին որոշումը։
Հիշեցնենք՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի, որոշում է կայացրել դադարեցնել ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների նկատմամբ քրեական հետապնդումը 300.1 հոդվածով։

«Выбор между статьями при квалификации деяния не вопрос вкуса» – решение суда не убедило прокурора по делу 1 марта
13/04/2021 16:26
Генеральная прокуратура Армении сегодня получила решение суда об оправдании Роберта Кочаряна и других бывших высокопоставленных чиновников.
Прокурор Геворк Багдасарян из опубликованных адвокатами материалов узнал о решении суда и обоснование о том, что заявление прокуратуры несовместимо с правосудием, их не убедило.
«Более того, я считаю, что ситуация, которая возникла сегодня и возникла в результате принятия этого решения, несовместимы с правосудием, поскольку вследствие примененной нормы несоответствия с Конституцией возникла ситуация, когда в деянии человека есть состав преступления и он оправдан», - сказал прокурор.
Геворк Багдасарян утверждает, что считал и сейчас считает, что нет проблем со статьей 300.1.
«Однако прогнозы о наличие проблем недостаточны для того, чтобы ты делал выбор между статьями при квалификации деяния, это не вопрос вкуса. Пока в Уголовном кодексе есть эта статья, деяние не могло квалифицироваться по части 3 статьи 309, по этой части можно было квалифицировать только в случае отсутствия данной статьи», - сказал прокурор.
Напомним, адвокат бывшего вице-премьера Армена Геворкяна Эрик Алексанян вчера получил принятое 6 апреля 2021 года судьей суда общей юрисдикции Еревана Анной Данибекян решение о прекращении производства и уголовного преследования по статье 300.1 УК Армении в отношении Роберта Кочаряна, Армена Геворкяна, Юрия Хачатурова и Сейрана Оганяна на основании отсутствия события преступления.
Согласно решению суда, «отсутствует какое-либо правомерное основание для продолжения производства по делу».
Напомним, суд общей юрисдикции города Ереван, под председательством судьи Анны Данибекян прекратил уголовное преследование по ст. 300.1 УК в отношении Робберта Кочаряна и других на основе отсутствия события преступления.
Конституционный суд Армении признал антиконституционной статью 300.1 Уголовного кодекса Армении. Статья 300.1 Уголовного кодекса Армении касается свержения конституционного строя. Именно по этой статье предъявлено обвинение второму президенту Армении Роберту Кочаряну, бывшему начальнику Генштаба ВС Юрию Хачатурову, экс-министру обороны Сейрану Оганяну. Решение Конституционного суда вступило в силу вчера.