Արարատ Միրզոյանն աշխատանքային այցով կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ, Մոսկվա այցը հետաձգվել է
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 13-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են նաեւ երկկողմ հանդիպումներ ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի և կազմակերպության անդամ այլ երկրների խորհրդարանների ղեկավարների հետ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 13-ին կայցելի Մոսկվա, սակայն այսօր մամուլը գրել է, որ պաշտոնական Մոսկվան հրաժարվել է ընդունել Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությանը:

Armenia’s NA speaker to depart for St. Petersburg, visit to Moscow postponed
The visit of Armenia’s NA speaker Ararat Mirzoyan to Moscow has been postponed. Instead, Mirzoyan will pay working visit to St. Petersburg on April 13 to participate in the session of the Council of CIS Inter-Parliamentary Assembly.
In the sidelines of the visit the NA speaker will hold bilateral meetings with chairperson of Russian Federation Council Valentina Matviyenko and speakers of parliaments of other countries.
It has been reported earlier that the NA speaker Ararat Mirzoyan will visit Moscow on April 13 but today press wrote that the official Moscow has refused to host the delegation headed by Ararat Mirzoyan.