COVID-ի բրիտանական շտամը հայտնաբերվել է 132 երկրներում
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունից նշել են, թե քանի երկրներում է հայտնաբերվել կորոնավիրուսի բրիտանական շտամը: Այս մասին հայտնում է ТАСС-ը:
Կազմակերպության տվյալներով՝ վերջին 14 օրվա ընթացքում բրիտանական մուտացիաներ հայտնաբերվել են ևս երկու երկրներում: Պետությունների ընդհանուր թիվը, որոնց տարածքում գրանցվել է VOC 202012/01 շտամը, հասել է 132-ի:
Բացի այդ, վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում կորոնավիրուսի հարավաֆրիկյան շտամը նույնպես հայտնաբերվել է ևս երկու երկրներում, որոնց ընդհանուր քանակը հասել է 82-ի:
Նույն ժամանակահատվածում P.1 մուտացիայի տարածումը, որը նախկինում գրանցվել էր Ճապոնիայում և Բրազիլիայում, յոթ երկրով ավելացել է՝ կազմելով 52 պետութուն:

ВОЗ: британский штамм COVID выявлен в 132 странах
Во Всемирной организации здравоохранения рассказали, во скольких странах выявлен британский штамм коронавируса. Об этом сообщает ТАСС.
Согласно данным организации, еще в двух странах за последние 14 дней были обнаружены британские мутации. Общее число государств, на территории которых зафиксирован штамм VOC 202012/01 достигло 132.
Кроме того, южноафриканский штамм коронавируса также выявили еще в двух странах за последние две недели, общее число поднялось до 82 государств.
За аналогичный период распространение мутации P.1, которая ранее была зафиксирована в Японии и Бразилии, увеличилось на семь стран до 52 государств.