Ալիևը Հայաստանի հետ կապերը հարթելու գործում Մինսկի մասնակցության հույս ունի
Ալիևը Հայաստանի հետ կապերը հարթելու գործում Բելառուսի աջակցության հույս ունի: Այդ մասին Բաքվում բելառուս իր գործընկեր Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ կայացած հանդիպմանը հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը:
«Բելառուսը, որպես Հայաստանի գործընկեր, մի երկիր, որը նրա հետ միասին ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի անդամ է, և որպես երկիր, որը հանդիսանում է Ադրբեջանի սերտ բարեկամը, կարող է կարևոր դեր ունենալ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կապերը հարթելու գործում», - Ալիևի խոսքերը մեջբերում է BelTA-ն:
Նրա խոսքով՝ «Բաքուն նպատակ ունի ամրապնդել վստահության միջոցները Երևանի հետ հարաբերություններում»:
Լուկաշենկոն, իր հերթին, վստահություն է հայտնել, որ Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը հիմք կդառնա տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար:

Алиев рассчитывает на участие Минска в налаживании контакта с Арменией
Азербайджан рассчитывает на содействие Белоруссии в налаживании контакта с Арменией, заявил азербайджанский лидер Ильхам Алиев на встрече в Баку с белорусским коллегой Александром Лукашенко.
«Беларусь как партнёр Армении, страна, которая вместе с ней является членом ЕАЭС и ОДКБ, и как страна, которая является близким другом Азербайджана, может сыграть важную роль и в налаживании контактов между Арменией и Азербайджаном», — цитирует Алиева БЕЛТА.
По его словам, «Баку нацелен на укрепление мер доверия в отношениях с Ереваном».
Лукашенко, в свою очередь, выразил уверенность, что трёхстороннее соглашение о прекращении огня в Нагорном Карабахе станет основой прочного мира в регионе.