Մեծ Բրիտանիան Աֆղանստանից դուրս կբերի իր գրեթե բոլոր զինվորականներին
Մեծ Բրիտանիան Աֆղանստանից դուրս կբերի ռազմական իր գրեթե ամբողջ կազմը, գրում է The Times-ը՝ հղում անելով աղբյուրներին:
Պարբերականի տվյալներով՝ Աֆղանստանում կա շուրջ 750 բրիտանացի զինվորական, և այնտեղ նրանց հետագա ներկայությունը կբարդանա տարածաշրջանից ամերիկացի զինվորականների դուրս գալուց հետո:
Դա պայմանավորված է այն փաստով, որ բրիտանական զինուժը հիմնականում ապավինում է Աֆղանստանում ԱՄՆ հենակետերին և ենթակառուցվածքներին, պարզաբանում է աղբյուրը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել էր, որ երկիրը կկարողանա իր զորքերը դուրս բերել Աֆղանստանից մինչ մայիսի 1-ը, բայց «դա դժվար կլինի»: Նրա խոսքով ՝ իշխանությունները դեռ վերջնական որոշում չեն կայացրել:
ԱՄՆ վարչակազմի ներկայացուցչի խոսքերով՝ մինչ մայիսի 1-ը նախատեսվում է դուրս բերել մնացած զորքերը, իսկ այս գործընթացն ավարտել սեպտեմբերի 11-ին:

Британия выведет почти всех своих военных из Афганистана
Великобритания выведет почти весь военный контингент из Афганистана, пишет The Times со ссылкой на источники.
По информации газеты, в Афганистане находятся около 750 британских военных, а их дальнейшее нахождение там будет осложнено после вывода американских военных из региона.
Это связано с тем, что британские военные полагаются в основном на базы и инфраструктуру США в Афганистане, уточняется в материале.
Ранее президент США Джо Байден заявил, что страна сможет вывести из Афганистана всех своих военнослужащих до 1 мая, однако «это будет тяжело». По его словам, власти ещё не приняли окончательного решения.
По словам представителя администрации США, выводить оставшиеся войска планируется начать до 1 мая и завершить этот процесс 11 сентября.