Միջազգային հանրությունը հայկական կողմի առաջ խնդիր է դրել՝ ավելի շատ զիջումներ արա, որպեսզի հնարավոր լինի Ադրբեջանին բերել կառուցողական դաշտ. ՀՀ վարչապետ
14/04/2021 11:22
Մեր իրականության մեջ ստեղծվել է այսպիսի ըմբռնում, թե այն կողմը, որը բանակցություններում, այսպես ասած, ցուցաբերում է ոչ կառուցողական մոտեցում, այդ կողմի նկատմամբ միջազգային հանրությունը ճնշումներ է գործադրում նրան կառուցողական դաշտ բերելու համար, խորհրադարանում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մի X պահից սկսած՝ առնվազն 2011թ. սկսած, երբ ադրբեջանական կողմը որդեգրել է ապակառուցողական դիրքորոշում, միջազգային հանրությունը ոչ թե Ադրբեջանին համոզել է, որ կառուցողական դաշտ գա, այլ հայկական կողմի առաջ խնդիր է դրել՝ ավելի շատ զիջումներ արա, որպեսզի հնարավոր լինի Ադրբեջանին բերել կառուցողական դաշտ, ընդ որում, այն պնդումները, որ հանրաքավեի շուրջ պայմանավորվածություններ կան, մոլորության փորձ է», - նշեց երկրի վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ բանակցային փաթեթներում եղել է հանրաքվեի դրույթ, և ասվել է, որ հանրաքվեն պետք է արտահայտի ԼՂ ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտումը: Վարչապետն ասաց՝ թվում է՝ ամեն ինչ նորմալ է, բայց, նրա խոսքով, չկա ընդգծում՝ որտեղ է տեղի ունենալու այդ հանրաքվեն:
«Հանրաքվեի արեալը նկարագրված չէ, սա սկզբունքային կարևոր հարց է: Ադրբեջանը միշտ ունեցել է այն դիրքորոշումը, որ իր Սահմանադրության համաձայն միջազգայնորեն իր տարածքի մաս համարվող որևէ հատվածի կարգավիճակի հարց կարող է ճշգրտվել միայն այնպիսի հանրաքվեով, որը պետք է տեղի ունենա Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում: Սա եղել է բանակցություններում Ադրբեջանի դիրքորոշումը: Հաջորդ հարցը՝ ի՞նչ է նշանակում ԼՂ ամբողջ բնակչություն. Ադրբեջանի մեկնաբանմամբ՝ նշանակում է ներքին տեղահանվածներ, այդ թվում՝ տեղահանումից հետո ծնված նրանց ընտանիքի անդամներ: Իսկ ո՞վ է ձևակերպելու հարցը՝ այս հարցին նույնպես հստակ պատասխաններ չեն եղել», - ընդգծեց Փաշինյանը:

Международное сообщество поставило перед армянской стороной задачу: сделать большие уступки, чтобы можно было вернуть Азербайджан в конструктивное поле – премьер Армении
14/04/2021 13:08
В нашей реальности сложилось восприятие, что международное сообщество оказывает давление на ту сторону, которая в процессе переговоров, так сказать, проявляет деструктивный подход, чтобы вернуть ее в конструктивное поле, заявил сегодня в парламенте премьер-министр Никол Пашинян.
«Начиная с какого-то момента X, как минимум с 2011 года, азербайджанская сторона придерживалась деструктивной позиции, но международное сообщество не уговаривало Азербайджан вернуться в конструктивное поле, а ставило перед армянской стороной задачу – сделать гораздо большие уступки, чтобы можно было вернуть Азербайджан в конструктивное поле. Причем, утверждения о том, что достигнуты договоренности о референдуме, попытка заблуждения», - сказал он.
По его словам, в переговорных пакетах было положение о референдуме и отмечалось, что референдум должен отражать свободное волеизъявление всего населения Нагорного Карабаха. Премьер сказал, что, казалось бы, что все нормально, но, по его словам, не было подчеркнуто, где должен состояться этот референдум.
«Ареал референдума не описан, а это принципиально важный вопрос. Азербайджан всегда придерживался позиции, что согласно его Конституции, вопрос статуса какой-то части, которая международно признана частью его территории, может быть уточнен путем такого референдума, который должен состояться на всей территории Азербайджана. Это было позицией Азербайджана на переговорах. Следующий вопрос: что означает все население Нагорного Карабаха? Согласно трактовке Азербайджана, это означает внутренне перемещенные лица, в том числе рожденные после перемещения члены их семей. Не было также четких ответов на вопрос: кто сформулирует вопрос», -  подчеркнул он.