Միջազգային հանրությունը հայկական կողմի առաջ խնդիր է դրել՝ ավելի շատ զիջումներ արա, որպեսզի հնարավոր լինի Ադրբեջանին բերել կառուցողական դաշտ. ՀՀ վարչապետ
14/04/2021 11:22
Մեր իրականության մեջ ստեղծվել է այսպիսի ըմբռնում, թե այն կողմը, որը բանակցություններում, այսպես ասած, ցուցաբերում է ոչ կառուցողական մոտեցում, այդ կողմի նկատմամբ միջազգային հանրությունը ճնշումներ է գործադրում նրան կառուցողական դաշտ բերելու համար, խորհրադարանում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մի X պահից սկսած՝ առնվազն 2011թ. սկսած, երբ ադրբեջանական կողմը որդեգրել է ապակառուցողական դիրքորոշում, միջազգային հանրությունը ոչ թե Ադրբեջանին համոզել է, որ կառուցողական դաշտ գա, այլ հայկական կողմի առաջ խնդիր է դրել՝ ավելի շատ զիջումներ արա, որպեսզի հնարավոր լինի Ադրբեջանին բերել կառուցողական դաշտ, ընդ որում, այն պնդումները, որ հանրաքավեի շուրջ պայմանավորվածություններ կան, մոլորության փորձ է», - նշեց երկրի վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ բանակցային փաթեթներում եղել է հանրաքվեի դրույթ, և ասվել է, որ հանրաքվեն պետք է արտահայտի ԼՂ ամբողջ բնակչության ազատ կամարտահայտումը: Վարչապետն ասաց՝ թվում է՝ ամեն ինչ նորմալ է, բայց, նրա խոսքով, չկա ընդգծում՝ որտեղ է տեղի ունենալու այդ հանրաքվեն:
«Հանրաքվեի արեալը նկարագրված չէ, սա սկզբունքային կարևոր հարց է: Ադրբեջանը միշտ ունեցել է այն դիրքորոշումը, որ իր Սահմանադրության համաձայն միջազգայնորեն իր տարածքի մաս համարվող որևէ հատվածի կարգավիճակի հարց կարող է ճշգրտվել միայն այնպիսի հանրաքվեով, որը պետք է տեղի ունենա Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում: Սա եղել է բանակցություններում Ադրբեջանի դիրքորոշումը: Հաջորդ հարցը՝ ի՞նչ է նշանակում ԼՂ ամբողջ բնակչություն. Ադրբեջանի մեկնաբանմամբ՝ նշանակում է ներքին տեղահանվածներ, այդ թվում՝ տեղահանումից հետո ծնված նրանց ընտանիքի անդամներ: Իսկ ո՞վ է ձևակերպելու հարցը՝ այս հարցին նույնպես հստակ պատասխաններ չեն եղել», - ընդգծեց Փաշինյանը:

International community set issue before the Armenian side to make more concessions to bring Azerbaijan to constructive field – Pashinyan
14/04/2021 11:35
There is a perception that the international community exerts pressure on the side which demonstrates non-constructive approaches in the negotiations to bring it to the constructive field, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan said at the NA today.
“Starting from an X moment, at least from 2011 when Azerbaijan adopted unconstructive approach the international community did not convince Azerbaijan come to constructive field but set an issue before the Armenian side to make more concessions to bring Azerbaijan to constructive field. By the way, the claims about existing arrangements over referendum is an attempt of delusion,” the Prime Minister said.
He said the negotiation packages had referendum provision and that the referendum should reflect the free expression of will of the whole population of Nagorno Karabakh. The PM said everything is normal but it is not mentioned where this referendum will take place.
“The areal of the referendum is not described. It is an important issue. Azerbaijan has always had the position that in accordance with its Constitution the issue of status of any part of its internationally recognized territory can be determined with a referendum that must take place in the whole territory of Azerbaijan. This was Azerbaijan’s position in the negotiations. The next question – what does it mean the whole population of Nagorno Karabakh? With Azerbaijan’s interpretation it means the inner displaced, including those born in that families afterwards. And who will formulate the issue? There were no clear answers to this question either,” Pashinyan stressed.