Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել. ԲԴԽ-ից համաձայնություն չեն ստացել, բայց գրություն են ուղարկել
15/04/2021 10:35
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել։
Ռուբեն Վարդազարյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց՝ չի ցանկանում խոսել այս թեմայով։
«Որևէ մեկնաբանություն չեմ տալիս, կներեք», - ասաց Վարդազարյանը։
Ըստ օրենքի՝ գործ հարուցելուց առաջ նախաքննության մարմինը պետք է ստանա ԲԴԽ համաձայնությունը։
ԲԴԽ անդամ Գրիգոր Բեքմեզյանն Aysor.am-ին ասաց, թե Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնությունը չեն ստացել։
«Մեզ ուղարկված գրությունից, որքան հասկացել եմ, գործառութային խնդրով չի հարուցված, այսինքն՝ այս դեպքում դատախազության համաձայնություն պետք չի», - ասաց Բեքմեզյանը։
Նա դեռ մանրամասն չի ծաոթացել գործի նյութերին, երեկ երեկոյան են իմացել այս մասին։
ԲԴԽ անդամն ասաց, թե, քանի որ գործի նյութերին ծանոթ չէ, չի կարող ասել՝ իրականում ճնշո՞ւմ է սա ԲԴԽ նախագահի նկատմամբ, թե՞ ոչ։
«Պրոֆեսիոնալ չի լինի, որ մեկնաբաեմ, ամեն դեպքում, խորհուրդը կարձագանքի», - հավելեց Գրիգոր Բեքմեզյանը։

Criminal case has been filed against president of the Supreme Judicial Council Ruben Vardazaryan.
According to the law, before filing a case the investigating body must receive the consent of the SJC.
Member of the Council Grigor Bekmezyan told Aysor.am that the investigating body has not received the consent of the SJC.
“As far as I understood from the writ sent to us, it is not filed for functional matter, which means that in this case the consent of the prosecutor’s office is not necessary,” Bekmezyan said.
He said he has not get familiarized thoroughly with the materials of the case and learnt about it yesterday evening, thus he cannot yet claim whether it is a pressure on SJC president or not.
“It will not be professional for me to comment, in any case the Council will respond,” Bekmezyan said.