Մարզերում ժամանցային կենտրոններ կստեղծվեն. Էկոնոմիկայի նախարարին դուր է եկել միտքը. տան ինտերնետը լավը չէ, երեխեքը խանգարում են տնից աշխատել (Տեսանյութ)
15/04/2021 11:44
Կառավարության այսօրվա նիստին հաստատվեց Հայաստանի Հանրապետության մարզերում երիտասարդների ինքնազարգացման, սոցիալական ձեռներեցության, մշակութային-ժամանցային միջավայրերի ապահովման, նորարարական կենտրոնների ձևավորման միջոցառումները հաստատելու մասին նախագիծը։
Կենտրոնները կլինեն Վանաձորում, Գյումրիում, Էջմիածնում, Թալինում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ սա զարգացման ծրագիր է, որտեղ մարդիկ կարող են մի ամբողջ օր անցկացնել, ժամանակ անցկացնել, ցուցահանդեսներ, համերգներ, քննարկումներ, ընթերցումներ կազմակերպել։
«Այդ թվում սուրճ, այդ թվում թեյ և այլն, շատ կարևոր կոմպոնենտ է», - ասաց նա։
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասաց, թե նման կառույցների ստեղծումը շատ կարևոր է հեռավար աշխատանքի հնարավորությունները ընդլայնելու համար։
«Հիմա շատ մարդիկ աշխատում են տնից, նման կենտրոնների ստեղծումը հնարավորություն է տալիս, որ մարդիկ ունենան նաև հեռավար աշխատանքի տեղեր, որովհետև շատ հաճախ տնից հարմար չէ աշխատել վատ ինտերնետի կամ վատ միջավայրի պատճառով», - ասաց նա, ինչն առաջացրեց գործադիրի անդամների ծիծաղը։

В областях Армении будут созданы культурно-развлекательные центры
Правительство Армении сегодня на заседании одобрило проект об утверждении мероприятий для обеспечения саморазвития молодежи, социального предпринимательства, культурно-развлекательной среды и формирования инновационных центров в областях Армении.
Центры будут сформированы в Ванадзоре, Гюмри, Эчмиадзине, Талине.
Премьер-министр Никол Пашинян отметил, что это программа развития, которая предоставит возможность людям проводить время, организовывать выставки, концерты,  обсуждения и чтения.
«В том числе устраивать чаепития и т.д., это очень важный компонент», - сказал он.
Министр экономики Ваан Керобян отметил, что создание таких центров очень важно для расширения возможностей дистанционной работы.
«Сейчас многие люди работают из дома, создание таких центров предоставит возможность людям иметь места для дистанционной работы, поскольку часто неудобно работать из дома из-за плохого интернета или плохой обстановки», - сказал он.
Он отметил, что в последнее время  несколько дней работал дистанционно и, когда рядом дети, это нелегко.