Անվտանգության խորհուրդն Օնիկ Գասպարյանի զեկույցի վերաբերյալ գաղտնազերծված փաստաթղթեր է հրապարակել (Լուսանկարներ)
15/04/2021 17:40
Ի պատասխան ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի՝ 17.11.2020 թ. հայտարարության՝ Անվտանգության խորհրդի գրասենյակը հարկ է համարում պարզաբանել սույն հայտարարությունում հնչած որոշ պնդումներ և հրապարակել վերջինիս առնչվող գաղտնազերծված փաստաթղթեր:
«Դեռ նոյեմբերին պարոն Գասպարյանը հայտարարել էր. «Ես զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնին նշանակվել եմ ս.թ. հունիսի 8-ին, և արդեն հունիսի 12-ին ՀՀ վարչապետին, իսկ մի քանի օր անց նաև անվտանգության խորհրդին ներկայացրել եմ տարածաշրջանում ռազմաքաղաքական իրադրության վերլուծությունը և մեր զինուժի կարողությունները»:
Սակայն Օնիկ Գասպարյանի նշանակմանը հաջորդած ԱԽ-ի՝ հունիսի 19-ի նիստին պարոն Գասպարյանը զեկուցողների ցանկում չի եղել (նիստում երկու զեկուցող է եղել), ինչը հավաստում է ԱԽ-ի նիստի արձանագրությունը (տես՝ քաղվածք № 1):
Հաջորդիվ պարոն Գասպարյանը հայտարարել է. «Պատերազմի չորրորդ օրը՝ անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ, ես ներկայացրի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել՝ պատերազմը կանգնեցնելու համար, հակառակ դեպքում այս ինտենսիվությամբ վարվող մարտական գործողությունների պարագայում մեր ռեսուրսները սեղմ ժամկետում կսպառվեն, և յուրաքանչյուր հաջորդ օրերի ընթացքում ունենալու ենք բանակցային գործընթացի համար ավելի ոչ բարենպաստ պայմաններ»:
Սույն պնդման առնչությամբ ներկայացնում ենք ԱԽ-ի՝ 30.09.2021 թ. նիստին Օնիկ Գասպարյանի զեկույցից արձանագրված որոշ հատվածներ (տես՝ քաղվածք № 2), որոնցում պարոն Գասպարյանը հայտնում է. «Պարոն վարչապետ, ըստ էության, իրադրությունը մարտավարական առումով անփոփոխ է, այսինքն որևէ առաջընթաց հակառակորդը չի ունեցել ... » հավելելով. « ... Ամեն դեպքում զորքերը իրենց խնդիրը կատարում են, առավոտյան մի հատ փոքր հակահարված ձեռնարկեցինք Ջաբրայիլի ուղղությամբ, հաջողություններ ունեցանք ... », եզրափակելով իր ելույթը՝ վերջինս նշել է. «Սա է իրավիճակը, շարունակում ենք մեր խնդիրը կատարել ու մինչև վերջ շարունակելու ենք կատարել»:
Սույն պարզաբանման համատեքստում հարկ ենք համարում նաև ներկայացնել ԱԽ-ի՝ 21.08.2020 թ. նիստի արձանագրությունը (տես՝ քաղվածք № 3), որում Օնիկ Գասպարյանը մասնավորապես ասում է. « ... Արևելյան օպերացիոն ուղղությունում ..... և հյուսիս-արևելյան օպերացիոն ուղղությունում մենք կարողանում ենք առկա ուժերով ու միջոցներով «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը և ջախջախել նրա խմբավորումները, ... » հավելելով, որ՝ « ... Խնդիրների զգալի մասի լուծումը տեսնում եմ աշխարհազորի ստեղծման ու կայացման շրջանակներում ... »: Սա արտահայտում է պարոն Գասպարյանի դիրքորոշումը ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ և առավել ամբողջական է դարձնում վերջինիս մոտեցումներն այս հարցում տվյալ պահի դրությամբ», - ասված է ԱԽ հայտարարությունում։

Совет безопасности опубликовал рассекреченные документы о докладе Оника Гаспаряна
В ответ на заявление бывшего начальника Генерального штаба ВС Армении Оника Гаспаряна от 17.11.2020г., офис Совета безопасности считает необходимым разъяснить некоторые озвученные в заявлении утверждения и опубликовать в этой связи рассекреченные документы.
«Еще в ноябре господин Гаспарян заявил: "Я был назначен на должность начальника Генерального штаба 8 июня сего года и уже 12 июня представил премьер-министру, а через несколько дней также Совету безопасности анализ военно-политической обстановки в регионе в потенциал наших вооруженных сил".
Однако на следующем после назначением Оника Гаспаряна заседании Совета безопасности 19 июня господин Гаспарян не был в списке докладывающих (на заседании было два докладчика), о чем свидетельствует протокол заседания Совета безопасности (см. выписку №1).
Затем господин Гаспарян заявил: "На четвертый день войны я представил на заседании Совета безопасности наши потери и оценку вооруженных сил о создавшейся обстановке, отметив, что в течение 2-3 дней необходимо предпринять меры, чтобы остановить войну, в противном случае в обстоятельствах проводимых с такой интенсивностью боевых действий наши ресурсы будут исчерпаны за короткий срок, и каждый следующий день мы будем иметь более неблагоприятные условия для переговорного процесса".
В связи с данным утверждением представляем некоторые отрывки из доклада Оника Гаспаряна на заседании Совета безопасности 30.09.2021г., в которых господин Гаспарян говорит: "Господин премьер-министр, по сути, обстановка в тактическом плане остается без изменений, то есть у противника нет никаких продвижений…", добавив: "…Во всех случаях войска выполняют поставленную перед ними задачу, утром мы предприняли небольшую контратаку в направлении Джебраила, имели успехи…". Заканчивая выступление последний отметил: "Такова ситуация, мы продолжаем выполнять нашу задачу, и продолжим выполнять до конца".
В контексте данного разъяснения считаем необходимым представить также протокол заседания Совета безопасности 21.08.2020г. (см. выписку №3), в которой Оник ГаспарЯн в частности говорит: "... В восточных операционных направлениях…и в северо-восточных операционных направлениях нам удается имеющимися силами и средствами отбросить, провалить наступление противника и уничтожить его группировки по принципу "ни шагу назад"…", добавив, что "…Решение значительной части проблем вижу в рамках создания и становления ополчения…". Это отражает позицию господина Гаспаряна относительно создавшейся военно-политической обстановки и более полноценно представляет подходы последнего в этом вопросе по состоянию на тот момент», - говорится в заявлении Совета безопасности.