«Փաստ». Իշխանությունը գտել է իր համար ենթարկվող ԱԳ նախարարի թեկնածուին
«Փաստ» թերթը գրում է. «Վերջին շրջանում շատ է խոսվում ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի՝ հրաժարական տալու կամ պաշտոնից հեռացվելու մասին, որի համար հիմնական պատճառ է բերվում այն, որ նախարարն այդպես էլ չի դառնում քաղաքական թիմի անդամ, իսկ ԱԳ նախարարությունը չի պաշտպանում թիմի քաղաքական կուրսը: Դա է պատճառը, որ նախարարը և նախարարությունը հրապարակայնորեն հակադարձել են գրեթե բոլորին, ովքեր հանդես են եկել հակասական հայտարարությամբ: Բանը հասավ նրան, որ նախարարը ստիպված եղավ հանրային հայտարարել, որ «որևէ մեկը, բացի իրենից» իրավունք չունի հանդես գալ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ դիրքորոշմամբ:
Թեև քաղաքական թիմը որևէ արձագանք չտվեց ԱԳ նախարարի այս հանդգնությանը, իշխանական կուլուարներում սկսել են փնտրել նոր, առավել ենթարկվող նախարարի... ու կարծես թե գտել են: Մեր տեղեկություններով, գոնե ինքն իրեն որպես այդպիսին է դիրքավորում դիվանագիտության շարքերը ժամանակին լքած դիվանագետ, Փաշինյանի նախկին խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
Վերջինս շատ լուրջ է մոտեցել իր ապագա նշանակմանը, քանի որ արդեն բավական ժամանակ է՝ իր լրատվականի միջոցով թիրախավորում է հենց արտաքին գործերի նախարարությունը՝ վերջինիս հակադրելով կառավարության ընդհանուր դիրքորոշմանը:
Վլադիմիր Կարապետյանը տարբեր շրջանակներում մեծ ոգևորությամբ է նշում իր և ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյայի միջև ձևավորված ընկերական հարաբերությունների մասին, որի հետ այս փուլում իրականացնում է տարբեր հարցերի շուրջ փակ երկխոսություն՝ շրջանցելով ԱԳՆ-ն: Այնպես որ, Կարապետյանի նշանակման դեպքում Ադրբեջանի հետ ուղիղ երկխոսությունը, որին դեմ է հանդես գալիս ԱԳՆ-ն, արդեն իսկ բաց կիրականացվի: Մնում է պարզել, թե ով է ադրբեջանցի այդ պաշտոնյան և ինչ է իր երազած պաշտոնի դիմաց պատրաստ անել Վլադիմիր Կարապետյանը»։

«Паст»: Власти нашли для себя покорного кандидата на пост главы МИД
Газета «Паст» пишет, что в последнее время часто муссируется разговоры об отставке или отстранении от должности министра иностранных дел Ара Айвазяна. В качестве основной причины называется то, что министр так и не стал членом политической команды, а МИД не защищает политический курс правящей команды. В этом причина того, что министр и министерство публично отвечали почти всем, кто выступал с противоречивыми заявлениями. Дело дошло до того, что министр вынужден был заявить, что «кто-либо кроме него» не имеет права выступать с позицией о внешней политике.
«Несмотря на то, что политическая команда не отреагировала на эту дерзость главы МИД, в кулуарах власти начался поиск нового, более покорного министра и, вроде, такой человек найден. По нашим сведениям, это покинувший в свое время дипломатическую службу, бывший пресс-секретарь премьер-министра Владимир Карапетян, который, по крайней мере, считает себя таковым.
Последний очень серьезно относится к своему будущему назначению, поскольку уже длительное время критикует в своем СМИ министерство иностранных дел, противопоставляя ведомство общей позиции правительства.
Владимир Карапетян в различных кругах с гордостью говорит о сформировавшихся между ним и высокопоставленным азербайджанским чиновником дружеских отношениях, с которым на данном этапе проводит закрытый диалог по различным вопросам в обход МИД. Посему в случае назначения Карапетяна прямой диалог с Азербайджаном, против которого выступает МИД Армении, уже будет осуществляться открыто. Остается выяснить, кто этот азербайджанский чиновник и на что готов пойти ради вожделенной должности Владимир Карапетян», - пишет газета.