Ռուս ռազմական բժիշկները բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Ղարաբաղի հեռավոր շրջանների բնակիչներին
Ասկերանի շրջանի Սարդարաշեն գյուղում, որը գտնվում է լեռնային տարածքում, Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի աշխատակիցները դաշտային կետ են տեղակայել՝ գյուղի բնակիչներին, փախստականներին և ներքին տեղահանված անձանց որակյալ բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար:
«Այսօր մենք օգնություն ենք տրամադրում Սարդարաշեն լեռնային գյուղի բնակիչներին՝ մարդասիրական և բժշկական արշավանքի ձևաչափով: Այս առաքելությունն անսովոր է. մենք այստեղ բուժաշխատողներ ենք բերել», - ասել է խաղաղապահ գործողությունների ռուսական խաղաղապահ զորախմբի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Սերգեյ Ժմուրինը: «Նրանց ներկայացված են թերապևտով, վիրաբույժեվ, ակնաբույժով: Ամենակարևորն այն է, որ մենք այստեղ բերել ենք դաշտային ատամնաբուժական ստորաբաժանում և փորձում անհրաժեշտ օգնություն ցուցաբերել բոլոր դիմողներին», - հավելել է նա:
Տեղաբաշխված բժշկական օդաճնշական մոդուլի հիման վրա բնակչության ընդունելության ժամանակ հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանման բժիշկները որակյալ բժշկական օգնություն են ցուցաբերել գյուղի ավելի քան 50 բնակչի:
Բացի այդ, Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի զինծառայողները կազմակերպել են շուրջ 1500 կիլոգրամ հումանիտար օգնության փոխանցում կարիքավորներին: Դրանք Ռուսաստանի հասարակական և բարեգործական կազմակերպություններն են նվիրել Լեռնային Ղարաբաղին: Ռուս խաղաղապահները բազմազավակ ընտանիքներին, ներքին տեղահանված անձանց և փախստականներին տրամադրել են պարագաներ, դեղեր և առաջին անհրաժեշտության իրեր:

Российские военные врачи оказали медицинскую помощь жителям труднодоступных районов Карабаха
В населенном пункте Сардарашен Аскеранского района Нагорного Карабаха, расположенном в горной местности, офицерами Центра гуманитарного реагирования был развернут полевой пункт для оказания квалифицированной медицинской помощи жителям поселка, беженцам и вынужденным переселенцам.
«Сегодня мы оказываем помощь жителям горного населенного пункта Сардарашен в формате гуманитарно-медицинского рейда. Эта миссия необычная – мы привезли сюда медиков», - сообщил заместитель командующего российским миротворческим контингентом по миротворческой деятельности генерал-майор Сергей Жмурин. «Они представлены терапевтом, хирургом, офтальмологом. Самое главное – то, что мы привезли сюда полевую стоматологическую установку и постараемся оказать необходимую помощь всем обратившимся» - добавил он.
В ходе приема населения, проводившегося на базе развернутого медицинского пневматического модуля, врачами медицинского отряда специального назначения была оказана квалифицированная медицинская помощь более чем 50 жителям поселка.
Помимо этого военнослужащими Центра гуманитарного реагирования была организована передача нуждающимся около 1500 килограмм гуманитарной помощи, переданной в Нагорный Карабах российскими общественными и благотворительными организациями. Многодетным семьям, вынужденным переселенцам и беженцам российскими миротворцами были переданы продуктовые наборы, медицинские препараты и предметы первой необходимости.