«Գործադիր իշխանությունը վարչապետի դեմքով թիրախավորել է դատական իշխանությանը». Արա Զոհրաբյանն անդրադարձել է ԲԴԽ նախագահի հարցին
16/04/2021 16:32
ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանն անդրադարձել է Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի հարցին։
«Առանց անձնավորելու ԲԴԽ շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների մասնակիցներին, պետք է նշեմ, որ տեղի է ունենում դատական իշխանությանը բացահայտ ճնշելու գործընթաց:
Գործադիր իշխանությունը (վարչապետի դեմքով) և օրենսդիր իշխանությունը (իշխող ուժի պատգամավորների դեմքով) թիրախավորել են դատական իշխանությանը:
Ըստ հրապարակումների՝ «ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի դեմ հաղորդում է ներկայացրել նախկին դատավոր Անդրանիկ Սիմոնյանը, որը մի քանի օրով նշանակվեց Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ, ապա ԱԱԾ տնօրենի տեղակալ։
… Ու ահա Անդրանիկ Սիմոնյանը «հիշել է», թե Վարդազարյանը նախկինում իրեն զանգել է ու իր վարույթում գտնվող գործերից մեկով հանձնարարություններ տվել՝ ասելով, թե «վիճահարույց գործ է, այնպես արա, որ պրոբլեմի մեջ չընկնենք»:
Բարձրագույն դատական խորհուրդը 15.04.2021թ. որոշել է Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները կասեցնել՝ մինչև վերջինիս նկատմամբ հարուցված քրեական գործով վարույթի ավարտը: Նույն կերպ կասեցվել է Բարձրագույն դատական խորհրդի դատավոր անդամ (նախագահ) Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները:
Այս թեմայի մասով առկա է առնվազն 2 խնդիր, որը քրեական հետապնդում իրականացնող մարմինը պետք է գոնե իրավաբանական հանրույթին պարզաբանի.
✅1. Արդյոք Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը իր լիազորությունների իրականացմանը չի առնչվում։
ԲԴԽ որոշումից տեղեկանում ենք, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը հարուցվել է ոչ իր լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ:
ԶԼՄ հրապարակումներից տեղեկանում ենք, որ ըստ հաղորդման՝ Ռ.Վարդազարյանը զանգել է դատավորին ասելով, թե վիճահարույց գործ է, այնպես արա, որ պրոբլեմի մեջ չընկնենք:
Այստեղից կարող ենք հետևություն անել, որ Ռ.Վարդազարյանի ենթադրյալ զանգն ուղղված դատավորին քրեական հետապնդման մարմնի կողմից կարևորվել է հաշվի առնելով Ռ. Վարդազարյանի՝ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնեական դիրքը (բնական է, որ այս փաստը դեռ պետք է ապացուցվի):
Հիմա հարց, եթե ԲԴԽ նախագահը իր պաշտոնեական դիրքով է դատարանի գործունեությանը միջամտել (վստահ եմ քրեական հետապնդման մարմինը չի խուսափելու այս կարգավիճակը վկայակոչելուց), իսկ ԲԴԽ նախագահը զուգահեռ նաև դատավոր է, ապա ինչպես կարող է քրեական հետապնդման մարմինը պնդել, որ Ռ. Վարդազարյանի ենթադրյալ գործողությունը կապված չէ իր լիազորությունների իրականացման հետ: Բարձրագույն դատական խորհուրդն այս տրամաբանությունն ու փաստն ընդունել է իր 15.04.2021թ. որոշման 2-րդ կետով, երբ դատավորի լիազորությունների կասեցման ուժով կասեցրել է նաև ԲԴԽ նախագահի լիազորությունները:
ՀՀ Սահմանադրության 164-րդ հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն՝ իր լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ դատավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Բարձրագույն դատական խորհրդի համաձայնությամբ:
Այս նորմի ուժով ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ չէր կարող քրեական հետապնդում իրականացվել առանց ԲԴԽ համաձայնության: Մինչդեռ ԲԴԽ-ն այդպիսի համաձայնություն չի տվել: Առանց այդ համաձայնության քրեական հետապնդում չէր կարող իրականացվել:
✅ 2. Ինչպես է քրեական հետապնդման մարմինը շրջանցել ԲԴԽ-ին քրեական հետապնդման հարցով։
Ըստ www.court.am կայքի տվյալների Ռուբեն Վարդազարյանը դատավոր է նշանակվել 2009 թվականի փետրվարի 27-ից:
2005թ. փոփոխություններով ՀՀ Սահմանադրության 97-րդ հոդվածի համաձայն՝ …. դատավորը և սահմանադրական դատարանի անդամը չեն կարող կալանավորվել, ներգրավվել որպես մեղադրյալ …. առանց համապատասխանաբար արդարադատության խորհրդի կամ սահմանադրական դատարանի համաձայնության։
2015թ. փոփոխություններով ՀՀ Սահմանադրության 73-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն՝ անձի իրավական վիճակը վատթարացնող օրենքները և այլ իրավական ակտերը հետադարձ ուժ չունեն:
Այս նորմերից հետևում է, որ մինչև 21.12.2015թ. նշանակված դատավորի նկատմամբ տարածվում է նախորդ խմբագրությամբ ՀՀ Սահմանադրության երաշխիքները: Այսինքն, նույնիսկ դատավորի` ոչ իր լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ քրեական հետապնդումը կարող էր հարուցվել (մեղադրանքն առաջադրվել) միայն ԲԴԽ-ի համաձայնությամբ:
Հ.Գ. Իրավաբանական հանրույթն արձանագրում է իրավական համակարգերի ոչնչացման պատասխանատուներին և գործող անձանց: Մի բան հիշեք՝ ամեն ինչ անցողիկ է»,- գրել է Զոհրաբյանը:
Հիշեցնենք՝  Ռուբեն Վարդազարյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել։
«ՀՀ դատական օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի 7-րդ մասով սահմանվում է, որ քրեական վարույթի շրջանակում դատավորի նկատմամբ գործողությունները կատարվում են՝ առավելագույնս ապահովելով մինչդատական քրեական վարույթի գաղտնիությունը, դատավորի հեղինակության ու անկախության նկատմամբ հարգանքը, բացառելով դատավորի գործունեությանը ուղղակի կամ անուղղակի որևէ միջամտություն: Ելնելով վերոնշյալ իրավակարգավորումներից՝ հարուցված քրեական գործի, դրա շրջանակներում իրականացվող գործողությունների մասին հավելյալ տեղեկատվություն չի տրամադրվում», - Aysor.am-ին ասել էր ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։

Исполнительная власть в лице премьер-министра преследует судебную власть – Ара Зограбян обратился к вопросу главы Высшего судебного совета
16/04/2021 18:35
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян обратился к вопросу председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна.
«Не персонифицируя участников событий вокруг Высшего судебного совета, должен отметить, что налицо откровенный процесс оказания давления на судебную власть.
Исполнительная власть (в лице премьер-министра) и законодательная власть (в лице депутатов правящей фракции) преследуют судебную власть.
Согласно публикациям, сообщение против председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна представил бывший судья Андраник Симонян, который на несколько дней был назначен председателем Следственного комитета, а затем заместителем директора Службы национальной безопасности.
… И вот Андраник Симонян «вспомнил», что Вардазарян в прошлом звонил ему и дал поручение по одному из находящихся в его производстве дел, сказав, что «дело проблематичное, сделай так, чтобы потом у нас не возникло проблем».
Высший судебный совет Армении 15.04.2021г. принял решение приостановить полномочия судьи суда общей юрисдикции Еревана Рубена Вардазаряна до завершения производства по возбужденному в его отношении уголовному делу. Таким же образом приостановлены полномочия члена (председателя) Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна. По части этой темы есть как минимум 2 проблемы, которые орган, уголовного преследования должен дать разъяснение хотя бы юридическому сообществу.
1. Не связано ли возбужденное в отношении Рубена Вардазаряна уголовное преследование не в связи с осуществлением своих полномочий?
В решении ВСС отмечается, что в отношении Рубена Вардазаряна возбуждено уголовное преследование не в связи с осуществлением своих полномочий.
Из публикаций СМИ мы узнаем, что согласно сообщению, Р.Вардазарян позвонил судье, сказав, дело проблематичное, сделай так, чтобы у нас не возникло проблем.
Отсюда можно сделать вывод, что орган уголовного преследования считает важным адресованный судье предположительный звонок Р.Вардазаряна, учитывая, что он занимает пост председателя ВСС (естественно, этот факт еще должен быть доказан).
Сейчас вопрос: если председатель ВСС вмешался в деятельность судьи своим должностным положением (уверен, что орган уголовного преследования не избежит сослаться на этот статус), а председатель ВСС параллельно является также судьей, то как может орган уголовного преследования утверждать, что предположительное действие Р.Вардазаряна не связано с его полномочиями. Высший судебный совет принял эту логику и факт в пункте 2 решения от 15.04.2021г., когда силой приостановления полномочий судьи приостановил также полномочия председателя ВСС.
Согласно части 4 статьи 164 Конституции, судья в связи с осуществлением своих полномочий не может быть лишен свободы без согласия Высшего судебного совета.
Силой этой нормы в отношении председателя ВСС Рубена Вардазаряна не могло осуществляться уголовное преследование без согласия ВСС. В то время как ВСС не дал такого согласия. Без такого согласия уголовное преследование не может осуществляться.
2. Как орган уголовного преследования обошел Высший судебный совет по вопросу уголовного преследования.
Согласно сайту www.court.am, Рубен Вардазарян назначен судьей 27 февраля 2009 года.
Согласно статье 97 изменениям в Конституцию от 2005г., … судья и член Конституционного суда не могут подвергаться аресту, привлекаться в качестве обвиняемого, а также в их отношении не может быть возбужден вопрос о привлечении к административной ответственности в судебном порядке без согласия соответственно Совета правосудия или Конституционного суда.
Согласно части 1 статьи 73 изменениям в Конституцию от 2015г.,  законы и иные правовые акты, ухудшающие правовое положение лица, обратной силы не имеют.
Из этих норм следует, что  в отношении назначенного до 21.12.2015г. судьи распространяются гарантии Конституции Армении в прежней редакции. То есть, уголовное преследование судьи даже не связанное с его полномочиями может быть возбуждено (предъявлено обвинение) только с согласия Высшего судебного совета.
P.S. Юридическое сообщество фиксирует действующих лиц и ответственных за уничтожение правовых структур. Помните одно, всё проходяще», - написал Ара Зограббян.
Напомним, в отношении председателя Высшего судебного совета Рубена Вардазаряна возбуждено уголовное дело.
«Частью 7 статьи 51 Судебного кодекса Армении устанавливается, что действия в отношении судьи в рамках уголовного производства производятся с максимальным обеспечением конфиденциальности досудебного уголовного производства, уважения в отношении авторитета и независимости судьи, исключая какое-либо прямое или косвенное вмешательство в деятельность судьи. Исходя из вышеупомянутого, дополнительные сведения о возбужденном уголовном деле, проводимых в рамках дела действиях не предоставляются», - сказал Aysor.am советник генпрокурора Гор Абрамян.
Рубен Вардазарян в беседе с Aysor.am заявил, что в данный момент каких-либо комментариев давать не будет.