Որոշ պաշտոնյաների անօրինական, ձևախեղված հանրային վարքի կապակցությամբ ՄԻՊ-ը դիմել է իրավապահ մարմիններին
17/04/2021 09:47
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը դիմել է իրավապահ մարմիններին որոշ պաշտոնյաների անօրինական, ձևախեղված հանրային վարքի կապակցությամբ քննություն իրականացնելու նպատակով։
«Նախ, Մարդու իրավունքների պաշտպանին իր լիազորությունների իրականացման կապակցությամբ վիրավորանք հասցնելու և բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու համար ստորագրել եմ ՀՀ դատախազությանն ուղղված հանցագործության վերաբերյալ հաղորդում: Խոսքը վերաբերում է ՀՀ-ում Կառավարություն և Ազգային ժողովում կառավարող խմբակցություն ձևավորած կուսակցության ղեկավար մարմնի անդամի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի առնվազն երկու՝ 226.2-րդ և 332.2-րդ հոդվածներով քրեական հետապնդում հարուցելու մասին: Դատախազություն են ներկայացվել քրեական գործ հարուցելու համար անհրաժեշտ հիմքեր:
Դրանից բացի, իրավապահ մարմիններին` Դատախազությանը, Ազգային անվտանգության ծառայությանը և Ոստիկանությանն ուղղված հաղորդումներով բարձրացրել եմ այն պաշտոնյաների հարցը, որոնք սոցիալական ցացներում հրապարակումներ են անում, սակայն չեն հեռացնում դրանց ներքո ծավալվող՝ վիրավորանք ու ատելություն պարունակող, բռնությունն արդարացնող, խրախուսող կամ բռնության կոչ պարունակող գրառումները: Հարց եմ բարձրացրել նաև այն մասին, թե ինչ վերաբերմունք ունեն իրավապահ մարմիններն այն պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք հավանումներով (առնվազն Like) աջակցում են նման գրառումները կամ հրապարակայնորեն կիսվում են դրանցով: Մարդու իրավունքների պաշտպանի դիրքորոշմամբ` նման պաշտոնյաների արարքները նույնպես պետք է դիտվեն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածով սահմանված քրեական պատասխանատվության ներքո:
Ցավոք, մեր երկրում կան պաշտոնյաներ, որոնք ձևախեղված պատկերացումներ ունեն իրենց կարգավիճակի վերաբերյալ, չունեն հանրային պատասխանատվություն իրենց զբաղեցրած պետական պաշտոնի նկատմամբ և զբաղված են անօրինական արարքներ կատարելով: Խոսքն պաշտոն զբաղեցնող այն անձանց մասին է, որոնք իրենց սոցիալական ցանցերի գրառումներով տարածում են ատելություն, հայհոյում են մարդկանց, հրապարակայնորեն արդարացնում կամ խրախուսում են բռնությունը:
Սոցիալական ցանցերում լարվածությունը հասել է վտանգավոր չափերի՝ հատկապես հաշվի առնելով պատերազմին հաջորդած ճգնաժամային իրավիճակները, էմոցիոնալ լարվածությունը: Ակնհայտ է, որ նման իրավիճակում պետության ուղիղ պարտավորությունն է այս ամենը կանխելը, համերաշխության ու խաղաղության մթնոլորտ երաշխավորելը:
Իսկ նշված պաշտոնյաներն իրենց պահվածով միայն նպաստում են լարվածության ավելացմանը, նրանց անօրինական պահվածքի պատճառով ավելանում է ագրեսիվությունը մեր հասարակությունում: Սրան էլ ավելանում է այն, որ նրանց գրառումները տեղադրվում են սոցիալական ցանցերի մեծաքանակ հետևորդներ ունեցող լրատվական կամ այլ բնույթի էջերում, որի պատճառով նշված գրառումները ստանում են առավել լայն տարածում ու վտանգավոր ազդեցություն ունենում լարվածության մթնոլորտի վրա: Դա էլ իր հերթին վտանգավոր է, քանի որ իրական կյանք տեղափոխվելով՝ կարող է հանգեցնել բռնության դեպքերի: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածը քրեական պատասխանատվություն է սահմանում հենց բռնությունը հրապարակային արդարացնելու կամ քարոզելու, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի նկատմամբ:
Այս հաղորդումներն ուղարկելը նաև պայմանավորված է նրանով, որ խոսքը գնում է պաշտոնյաների կողմից քաղաքացիների իրավունքները խախտող, երկրում մարդու իրավունքների համակարգը խարխլող գրառումների մասին:
Նման անօրինական վարքի տեր պաշտոնյաներին խիստ զգուշացնում եմ` չփորձեն ատելության, բռնությունն արդարացնող կամ խրախուսող իրենց գրառումներով լարվածության մթնոլորտ ավելացնել մեր երկրում: Այս հարցերի նկատմամբ լինելու եմ հետևողական:
Ուստի, Դատախազությանը, Ազգային անվտանգության ծառայությանը և Ոստիկանությանը, յուրաքանչյուրին իր իրավասության սահմաններում ուղղվել են հարցադրումներ՝ հաշվի առնելով քրեական քաղաքականության իրականացման, իրավախախտումների, այդ թվում՝ հանցանքների նախականխման ու կանխման գործում նրանց կարևոր գործառույթները:
Պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոն զբաղեցող անձինք պետք է իրենց պահվածքով օրինակ լինեն հանրային համերաշխության ու խաղաղության հաստատման համար, իրենք են պարտավոր բացառել բռնության հետ առնչություն ունեցող ցանկացած տեսակի խոսք կամ ատելություն, առավել ևս այս արատավոր երևույթների արդարացում կամ խրախուսում», - ասված է Արման Թաթոյանի տարածած հայտարարությունում։

Омбудсмен Армении обратился в правоохранительные органы в связи с противоправным поведением некоторых должностных лиц
17/04/2021 12:55
Защитник прав человека Армении Арман Татоян обратился в правоохранительные органы для проведения расследования в связи с противоправным поведением некоторых должностных лиц.
Омбудсмен Армении, прежде всего, подписал сообщение о преступлении за нанесение оскорбления и открытое проявлением неуважения к  Защитнику прав человека в связи с исполнением своих полномочий, адресованное генеральной прокуратуре Армении. Речь идет о возбуждении уголовного преследования, как минимум, по двум статям Уголовного кодекса Армении – 226.2 и 332.2 – в отношении члена руководящего органа партии, которая сформировала правительство и правящую фракцию в Национальном Собрании. В прокуратуру представлены необходимые основания для возбуждения уголовного дела.
«Кроме того, в адресованных правоохранительным органам сообщениях – прокуратуре, Службе национальной безопасности и полиции – я поднял вопрос о должностных лицах, которые в социальных сетях делают публикации, но не удаляют содержащие оскорбления и ненависть, оправдывающие, поощряющие насилие или призывающие к насилию комментарии под ними. Я также поднял вопрос об отношении сотрудников правоохранительных органов к должностным лицам, которые «лайками» поддерживают подобные записи или публично делятся ими.
Согласно позиции Защитника прав человека, действия таких должностных лиц также  должны рассматриваться в контексте уголовной ответственности, предусмотренной статьей 226.2 Уголовного кодекса Армении.
К сожалению, в нашей стране есть должностные лица, у которых искаженные представления о своем статусе, нет общественной ответственности за занимаемую ими государственную должность и которые заняты противоправными действиями. Речь о тех занимающих должность лицах, которые своими записями в социальных сетях сеют ненависть, оскорбляют людей, публично оправдывают или поощряют насилие.
Напряженность в социальных сетях достигла угрожающих размеров, особенно с учетом послевоенных кризисных ситуаций, эмоционального напряжения. Очевидно, что в такой ситуации прямая обязанность государства – не допустить всего этого, гарантировать атмосферу солидарности и мира.
А упомянутые должностные лица своим поведением только способствуют росту напряжения, из-за их противоправного поведения агрессия в нашем обществе возрастает. К этому добавляется то, что их посты размещаются в новостных или других страницах с большим количеством подписчиков в социальных сетях, из-за чего эти посты получают максимальное распространение и оказывают опасное влияние на атмосферу напряжения. Это, в свою очередь, опасно, поскольку переходя в реальную жизнь, может привести к случаям насилия. Статья 226.2 Уголовного кодекса Армении устанавливает уголовную ответственность за публичное оправдание или пропаганду насилия, публичные призывы к насилию.
Представленные сообщения обусловлены также тем, что речь идет о записях, которые нарушают права граждан и подрывают правозащитную систему в стране.
Настоятельно предупреждаю должностных лиц с подобным противоправным поведением: не пытаться нагнетать атмосферу напряженности в нашей стране своими публикациями, оправдывающими, разжигающими или поощряющими насилие и ненависть. В этих вопросах я буду последовательным.
Посему прокуратуре, Службе национальной безопасности, полиции, в рамках их полномочий, направлены вопросы – с учетом важных функций по реализации уголовной политики, предупреждения правонарушений, в том числе предотвращения преступлений.
Лица, занимающие должности в государственных органах и органах местного самоуправления, должны своим поведением подавать пример для установления  общественной солидарности и мира. Они обязаны исключать любые связанные с насилием высказывания или ненависть, не говоря уже об оправдании или поощрении  этих порочных явлений», - говорится в распространенном Арманом Татояном заявлении.