Պատերազմից հետո ծառայությունից խուսափածներին ներելն անբարոյականություն է. Ռազմական փորձագետ
Զինծառայությունից խուսափածների նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին կառավարության որոշումը ռազմական փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը համարում է նախընտրական պոպուլիզմի օրինակ։
«Հասկանալով, որ կան ինչ-որ մարդիկ, որոնք խուսափել են ծառայությունից, այդ մարդիկ Հայաստանում ունեն բարեկամներ, որոնք ինչ-որ բան են փորձում անել, ու այդ մարդկանց հարմարությունն ապահովելու համար ու դրանով նախընական դիվիդենտներ շահելու համար առաջ են քաշել այս օրինագծը», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Վրթանեսյանի խոսքով՝ օրինագծի ուղերձը հետևյալն է՝ «եթե դուք կարող եք ձեր երեխային ծառայությունից փախցնել առժամանակ, կգա ինչ-որ մի պահ, ինչ-որ մի նախընտրական փուլում, ինչ-որ մի պոպուլիստ կների»։
«Սա նախընրական կաշառք է՝ ի վնաս պետության շահերի ու, եթե սա լիներ գոնե պատերազմից առաջ, քննարկելու բաներ կլինեին, բայց պատերազմից հետո սա անելն անբարոյական է, որովհետև ստացվում է՝ նրանք, ովքեր իրենց երեխաներին ուղարկել էին դուրս, իրենք ճի՞շտ էին արել, հա՞, էդպես է ստացվում։ Մի խոսքով՝ սա շատ զզվելի, տհաճ, անբարոյական քայլ է Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, ես համոզված եմ, որ հենց նա է այս պրոյեկտի գլխավոր շահառուն», - ասաց Կարեն Վրթանեսյանը։
Անդրադառնալով շաբաթ օրը Վայոց ձորում Նիկոլ Փաշինյանի հնչեցրած մտքին, թե պետք է ժամկետային զինծառայության համակարգն ընդհանրապես փոխել, ժամկետը կրճատել ու գաղափար կա, որ պետք է լինի 5 տարին մեկ 3-ամսյա ծառայություն, ռազմական փորձագետն ասաց, թե Նիկոլ Փաշինյանի ու իր թիմի տապալած պատերազմի հետևանքով մարդիկ սարսափում են այն մտքից, որ իրենց որդիները կարող է նորից ստիպված լինեն պատերազմել։
«Հիմա իրենք, իրենց իսկ տապալած պատերազմով մարդկանց վախեցնելով, մարդկանց ինչ-որ մի խմբի ձայներ են փորձում գողանալ, այդպիսի խոստումներով, ըստ էության, ասում են՝ «դե լավ, մեզ բանակ պետք չի, ավելի լավ է հանձնվենք Թուրքիային ու Ադրբեջանին ու երջանիկ ապրենք»։ Նիկոլ Փաշինյանն այսպիսով առաջարկում է Հայաստանը հանձնել Ադրբեջանին, որովհետև մեր տարածաշրջանում առանց ուժեղ Զինված ուժերի Հայաստանի Հանրապետությունը գոյություն ունենալ չի կարող։ Կանի՞ Նիկոլ Փաշինյանն իր այդ ասածը, մեծ հարցական է, որովհետև Նիկոլ Փաշինյանը խաբելու, խոստումներ չկատարելու շատ մեծ պատմություն ունի։ Ես համոզված եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստ է Հայաստանն էլ կործանել, միայն թե մնա իշխանության, թեկուզ, որպես ինչ-որ օկուպացիոն ուժի ներկայացուցիչ», - ասաց Վրթանեսյանը։
Փորձագետի դիտարկմամբ՝ հայկական բանակն այսօր խայտառակ վիճակում է, բարոյալքված ու ծեծված։
«Որևէ քայլ՝ բանակի մարտունակությունը վերականգնելու, այս պահի դրությամբ չի արվում, այն դեպքում, որ Ադրբեջանը չի համարում, որ պատերազմն ավարտվել է, այն դեպքում, որ Ադրբեջանը չի էլ թաքցնում, որ ախորժակը մեծացել է ու միայն Արցախով չի սահմանափակվելու, այդ ամեն ինչի ֆոնին Նիկոլ Փաշինյանը շարունակում է իր անձնական իշխանության համար ամեն ինչ քանդել։ Բանակի ղեկավարները, Պաշտպանության նախարարության ղեկավարներն, ըստ էության, մարդիկ են, որոնք իրենց աշխատանքը ժամանակին տապալել են, հիմա հին սունդուկներից հանել են, նավթալինից թափ են տվել ու բերել են։ Խայտառակ վիճակ է, այդ խայտառակ վիճակի համար պատասխանատուն Նիկոլ Փաշինյանն է ու իրեն սպասարկող հանցակիցները», - ասաց Վրթանեսյանը։
Հակառակորդը կարո՞ղ է օգտվել այս իրավիճակից, Կարեն Վրթանեսյանը պնդեց՝ միանշանակ։
«Այս պահին միակ զսպող օղակը Ռուսաստանն է, իսկ Ռուսաստանի գլուխն ինչ-որ պահի կարող է շատ խառը լինել ու, հավատացեք, որ այդ պահին Նիկոլ Փաշինյանի խաղաղասիրական քարոզը չի անցնելու, Ադրբեջանն ու Թուրքիան ամեն ինչ անելու են հայոց պետականությունը վերացնելու համար», - ավելացրեց ռազմական փորձագետը։

Амнистировать уклонившихся от армии лиц после войны в Карабахе аморально – военный эксперт
Военный эксперт Карен Вртанесян считает примером предвыборного популизма решение правительства объявить амнистию в отношении уклонившихся от обязательной воинской службы лиц.
«Власти понимают, что есть какие-то люди, которые уклонились от службы в армии, у этих людей в Армении есть родственники, которые пытаются что-то сделать. Посему они посему продвигают эту повестку, чтобы обеспечить удобство для этих людей и набрать предвыборные дивиденды», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am Карен Вртанесян.
По словам эксперта, месседж законопроекта следующий: «если вы можете на какое-то время увести вашего ребенка от службы, то наступит какой-то момент и какой-нибудь популист простит на каком-то предвыборном этапе».
«Это предвыборная взятка в ущерб государству. Если бы это было сделано хотя бы до войны, то можно было еще что-то обсудить, но делать это после войны – аморально, поскольку создается впечатление, что те, кто вывел из страны своих детей, правильно поступили, да? Получается что так. Одним словам, это очень отвратительный, неприятный и аморальный шаг со стороны Никола Пашиняна. Я уверен, что именно он – главный бенефициар этого проекта», - сказал Карен Вртанесян.
Касаясь высказанной в субботу Николом Пашиняном мысли в Вайоц Дзоре о том, что нужно вообще изменить систему срочной военной службы, сократить срок службы, есть идея, что служба должна проходить раз в 5 лет в течение 3 месяцев, военный эксперт отметил, что в результате проваленной Никол Пашиняном и его командой войны люди в ужасе от мысли, что их дети снова вынуждены будут воевать.
«Сейчас они пугают людей проваленной ими же войной, пытаются украсть голоса какой-то группы людей и фактически говорят такими обещаниями, «ну ладно, нам не нужна армия, лучше сдадимся Турции и Азербайджану и будем жить спокойно». Тем самым Никол Пашинян предлагает сдать Армению Азербайджану, потому что Республика Армения не может существовать в нашем регионе без сильных Вооруженных сил. Сделает ли Никол сказанное – большой вопрос, поскольку за ним тянется шлейф истории лжи, невыполнения обещаний. Я уверен, что Никол Пашинян готов погубить Армению ради сохранения своей власти, даже в качестве представителя какого-то оккупационного режима», - заявил Карен Вртанесян.
По мнению эксперта, армянская армия находится сегодня в позорном состоянии, деморализована и разбита.
«Сейчас не предпринимается никаких шагов для восстановления боеспособности армии, и это в том случае, когда Азербайджан не считает, что война закончена, когда Азербайджан не скрывает, что у него растет аппетит и он не ограничится только Арцахом. На фоне всего этого Никол Пашинян продолжает разрушать все ради своей личной власти. Руководители армии, руководители министерства обороны – это по сути люди, которые в свое время провалили работу, сейчас их достали из старых сундуков, встряхнули от нафталина и назначили на должности. Ситуация позорная и за эту позорную ситуацию ответственность несет Никол Пашинян и обслуживающие его соучастники», - сказал Карен Вртанесян.
На вопрос, может ли противник воспользоваться этой ситуацией, Карен Вртанесян ответил: однозначно.
«В данный момент единственное сдерживающее звено – Россия, а Россия в какой-то момент может быть очень занята, и поверьте, что Никол Пашинян и тогда  не прекратит пропаганду миротворчества, а Азербайджан и Турция сделают все возможное, чтобы уничтожить армянскую государственность», - добавил военный эксперт.