Առկա է ընթացիկ, բաց զինված հակամարտություն. ՀՀ ՄԻՊ-ը գերիների հարցով դիմել է միջազգային մարմիններին
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանն այսօր պաշտոնական նամակով ԵԱՀԿ գործող նախագահին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին, ԵԽ և ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հանձնակատարներին և միջազգային այլ մարմինների լրացուցիչ տվյալներ է ներկայացրել Ադրբեջանից գերիների վերադարձի հրատապության, իրական վիճակի, գերիների ու անհայտ կորածների, նրանց ընտանիքների իրավունքների պաշտպանության հարցերով:
ՄԻՊ գրասենյակից հայտնում են, որ նամակում առաջնահերթ ցույց է տված, որ առկա է ընթացիկ, բաց զինված հակամարտություն (armed conflict): Միջազգային [մարդասիրական] իրավունքի տեսանկյունից սա նշանակում է, որ անկախ նրանից` 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո են գերեվարվել, թե ոչ, նրանք կարգավիճակով գերի են և պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն: Այս հարցը արհեստական ձգձգվում է՝ իրավական գործընթացների բացահայտ չարաշահմամբ, նրանց ներկայացնելով՝ իբրև ահաբեկիչներ ու անազատության մեջ պահելը, միջազգային կանոնների խախտմամբ, օգտագործելով՝ որպես պատիժ:
Մինչդեռ, սա ավտոմատ կիրառման ենթակա միջազգային գործողության համընդհանուր պահանջ է: Հակառակը կոպտորեն ոտնահարում է մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները և միջազգային մարդասիրական իրավունքը, այդ թվում՝ Ժնևի 1949թ. երրորդ կոնվենցիան: Գերիների ազատ արձակումը և վերադարձը պետք է դիտարկվի բացառապես մարդու իրավունքների և մարդասիրական գործընթացի շրջանակում:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի ուսումնասիրություններն ու բողոքների քննության արդյունքները շարունակաբար հաստատում են, որ ադրբեջանական իշխանությունները միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ արհեստական ձգձգում են հայկական կողմի գերիների ազատ արձակումը, դիտավորյալ չեն հայտնում գերիների իրական թիվը: Նրանք այս քաղաքականությամբ խախտում են գերիների իրավունքները, հոգեկան տառապանքներ են պատճառում գերիների ու անհայտ կորածների ընտանիքներին, առաջացնում են լարվածություն հայ հասարակությունում:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած ապացույցները հաստատում են, որ Ադրբեջանում պահվող գերիների թիվն ավելի շատ է, քան ադրբեջանական իշխանությունները հաստատել են: Դա վերաբերում է նաև մինչև 2020թ. 44 գերիների վերադարձին:
Գերիների ազատ արձակման հարցի բացարձակ հրատապությունը պետք է դիտարկել նաև Ադրբեջանում հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականության համատեքստում, որը շարունակաբար քարոզվում է պետական մակարդակով։
Ուստի, հաշվի առնելով նշված միջազգային մարմինների մարդասիրական մանդատները և դերը մարդու իրավունքների (կյանքի իրավունքն առաջնահերթ) պաշտպանության հարցում` նրանց ներկայացվել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես անկախ հաստատության իրական վիճակի վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ՝ բարձրացնելով գերիների ազատ արձակման ու վերադարձի ուղղությամբ վճռական միջոցներ ձեռնարկելու, խնդրի քաղաքականացումը դադարեցնելու հրատապ անհրաժեշտության հարց։

Существует текущее, открытое вооруженное противостояние – омбудсмен Армении обратился к международным структурам по вопросу пленных
19/04/2021 13:16
Защитник прав человека Армении Арман Татоян сегодня обратился с официальным письмом к действующему председателю ОБСЕ, сопредседателям Минской группы ОБСЕ, комиссарам Совета Европы и ООН по правам человека и другим международным структурам. Омбудсмен Армении представил дополнительные данные о срочности возвращения армянских пленных из Азербайджана, реальной ситуации, защите прав пленных и без вести пропавших, а также их семей.
Как сообщает офис омбудсмена Армении, в письме в первую очередь представлено, что существует текущее, открытое вооруженное противостояние (armed conflict). С точки зрения международного гуманитарного права это значит, что все зависимости от того, имеют они статус военнопленных или нет, попали в плен до или после заявления 9 ноября 2020 года, пленные должны быть немедленно освобождены. Этот вопрос искусственно затягивается с очевидным злоупотреблением правовыми механизмами – пленных выдают за «террористов» и содержат в заключении с нарушением международных правил.
Между тем, это подлежащее автоматическому применению всеобщее требование к международным действиям. Противник грубо нарушает международные требования в сфере прав человека и международное гуманитарное право, в том числе третью Женевскую конвенцию от 1949 года. Освобождение и возвращение пленных должно рассматриваться исключительно в рамках прав человека и гуманитарных процессов.
Исследования Защитника прав человека Армении и изучение жалоб постоянно подтверждают, что власти Азербайджана, грубо попирая международные требования, искусственно затягивают освобождение армянских пленных, умышленно не сообщают реальное число пленных. Этой политикой они нарушают права пленных, причиняют душевные страдания семьям пленных и без вести пропавших, создают напряженность в армянском обществе.
Собранные аппаратом Защитника прав человека доказательства подтверждают, что число удерживаемых в Азербайджане пленных намного больше, чем подтвердили азербайджанские власти. Это относится также к возвращению 44 военнопленных до 2020 года.
Безотлагательность вопроса освобождения пленных должна рассматриваться также в контексте пропагандируемой Азербайджаном на государственном уровне политики армянофобии и вражды.
Посему, учитывая гуманитарные мандаты указанных международных структур в вопросе защиты прав человека (права на жизнь), им представлены дополнительные данные Защитника прав человека как независимого института и поставлен вопрос неотложной необходимости принятия решительных мер для освобождения и возвращения армянских пленных и прекращения политизации вопроса.