COVID-19 համավարակն առաջիկա ամիսներին վերահսկողության տակ կվերցվի. ԱՀԿ
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը կարծում է, որ մոտ ապագայում հնարավոր կլինի զսպել կորոնավիրուսային համավարակ:
«Մենք ունենք գործիքներ, որպեսզի այս համավարակը վերահսկվի ամիսների ընթացքում, եթե դրանք կիրառենք հետևողականորեն և հավասարակշռված», - ասել է ԱՀԿ ղեկավարը ճեպազրույցում:
Միևնույն ժամանակ, նա մտահոգություն է հայտնել ամբողջ աշխարհում 25-ից 59 տարեկան մարդկանց շրջանում տարածված COVID-19 «տագնապալի տեմպի» կապակցությամբ:
Ընդ որում՝ ԱՀԿ-ի առաջատար համաճարակաբան Մարիա վան Կերկխովը նշել է COVID-19 վարակների թվի աճն այն տարիքային խմբերի շրջանում, որոնք նախկինում չեն ունեցել բարձր ցուցանիշներ:
Ըստ նրա՝ որոշ երկրներում փոխվում են կորոնավիրուսով վարակվելու առավել ենթակա տարիքային խմբերի սահմանները: Դրա պատճառը, նշել է նա, «սոցիալական շփումներն են»:

Пандемию COVID-19 удастся взять под контроль в течение ближайших месяцев - ВОЗ
Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус считает, что уже в ближайшем будущем получится сдерживать пандемию коронавирусной инфекции.
«У нас есть инструменты, чтобы взять эту пандемию под контроль в течение нескольких месяцев, если мы будем применять их последовательно и сбалансированно», - заявил на брифинге руководитель ВОЗ.
В то же время он выразил обеспокоенность «тревожными темпами» распространения COVID-19 среди людей от 25 до 59 лет во всем мире.
При этом ведущий врач-эпидемиолог ВОЗ Мария ван Керкхов отметила рост числа заражений COVID-19 среди тех возрастных групп, у которых раньше не наблюдались высокие показатели.
По ее словам, в некоторых странах меняются границы возрастных групп, наиболее подверженных заражению коронавирусом. Причиной этому, отметила она, стали «социальные контакты».