Բրիտկոին. Մեծ Բրիտանիան մշակում է սեփական կրիպտոարժույթ
Մեծ Բրիտանիայի ֆինանսների նախարար Ռիշի Սունակը հայտարարել է, որ Անգլիայի բանկը կքննարկի «բրիտկոին» կամ կենտրոնական բանկի կողմից աջակցվող թվային արժույթի թողարկումը։ Այս մասին հաղորդում է Reuters-ը:
«Մենք գործարկում ենք գանձապետարանի/Անգլիայի բանկի նոր աշխատանքային խումբ, որը համակարգում է կենտրոնական բանկի հնարավոր թվային արժույթի (CBDC) հետազոտական աշխատանքները», - ասել է Սունակը ֆինանսական արդյունաբերության համաժողովում:
Դրանից անմիջապես հետո Սունակը մեկ բառ է գրել՝ Britcoin, ի պատասխան Գանձապետարանի հայտարարությանը, աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին:
Անգլիայի Բանկի կողմից ֆինանսավորված ֆունտի թվային տարբերակը հնարավոր է թույլ տա ձեռնարկություններին և սպառողներին ուղղակի հաշիվներ ունենալ բանկում և շրջանցել մյուսներին վճարումներ կատարելիս՝ փոխելով վարկատուների դերը ֆինանսական համակարգում:

Бриткоин: Британия разрабатывает собственную криптовалюту
Министр финансов Великобритании Риши Сунак заявил, что банк Англии рассмотрит вопрос о «бриткоине» или поддерживаемой центральным банком цифровой валюте. Об этом сообщает агентство Reuters.
«Мы запускаем новую рабочую группу Казначейства и Банка Англии для координации исследовательской работы над потенциальной цифровой валютой центрального банка (CBDC)», - сказал Сунак на конференции финансовой индустрии.
Вскоре после этого Сунак написал в Твиттере единственное слово Britcoin в ответ на объявление министерства финансов о создании рабочей группы.
Поддерживаемая Банком Англии цифровая версия фунта стерлингов потенциально позволит предприятиям и потребителям иметь счета непосредственно в банке и обходить стороной других при совершении платежей, что изменит роль кредиторов в финансовой системе.