ԱՄՆ-ն ցանկանում է կլիմայի փոփոխությունը բերել իր արտաքին քաղաքականության կենտրոն
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը նախատեսում է մոլորակի վրա կլիմայի փոփոխության խնդիրը բերել իր արտաքին քաղաքականության կենտրոն: Նման հայտարարությունն արել է Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարության ղեկավար Էնթոնի Բլինկենը: Նրա խոսքերը մեջբերում է ТАСС-ը:
Նա հիշել է, որ նման հրաման Բայդենը տվել է իշխանության գալու առաջին շաբաթվա ընթացքում:
«Մենք կլիմայի ճգնաժամը կբերենք մեր արտաքին քաղաքականության և ազգային անվտանգության կենտրոն», - ասել է Բլինկենը:
Այնուամենայնիվ, դա, ըստ նրա, չի նշանակում, որ Վաշինգտոնը կքննարկի կլիմայի վերաբերյալ այլ պետությունների առաջընթացը որպես հիմք՝ ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար կարևոր «այլ ոլորտներում վատ վարքի» վրա աչք փակելու համար:

США хотят поставить проблему изменения климата в центр своей внешней политики
Администрация президента США Джо Байдена планирует вынести проблему изменения климата на планете в центр своей внешней политики. Такое заявление сделал глава Госдепа Соединенных Штатов Энтони Блинкен. Его слова приводит ТАСС.
Он напомнил, что такое поручение Байден дал еще в первую неделю своего пребывания у власти.
«Мы поместим климатический кризис в центр нашей внешней политики и [стратегии обеспечения] национальной безопасности», — сказал Блинкен.
Однако это, как указал он, вовсе не значит, что Вашингтон будет считать прогресс других государств по климату основанием для того, чтобы закрывать глаза на «плохое поведение в других сферах», которые важны для национальной безопасности США.