«Անօրինական վարքով պաշտոնյաները վնասում են պետության մարմինների հեղինակությունը». ՄԻՊ-ը դիմել է կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով
01/05/2021 13:23
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյաը դիմել է ՀՀ կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով՝ սոցիալական ցանցերում որոշ պաշտոնյաների վարքի հարցով:
«Խոսքն այն պաշտոնյաների մասին է, որոնք`
1)սոցիալական ցանցերում հրապարակային հայհոյանքներ կամ այլ վիրավորանք են գրում կամ անում են գրառումներ, որոնք բռնությունն արդարացնող են կամ խրախուսող.
2) չեն հեռացնում իրենց էջերի հրապարակումների ներքո ծավալվող նշված բովանդակությամբ գրառումները.
3) հավանումներով (առնվազն Like) աջակցում են նման գրառումները կամ հրապարակայնորեն կիսվում են դրանցով.
4)արդարացնում են (այդ թվում` հրապարակայնորեն) իրենց ենթակաների հայհոյանքներ կամ այլ վիրավորանք կամ բռնությունն արդարացնող կամ խրախուսող գրառումները` պատճառաբանելով, թե կարևորն իրենք գոհ են նրանց աշխատանքային պարտականությունների կատարումից կամ էլ, թե դրանով զբաղվելն իրենց գործառույթը չէ:
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով են ուղարկվել նաև կոնկրետ պաշտոնյաների արարքների օրինակներ:
Սոցիալական ցանցերում լարվածությունը վտանգավոր չափերի է՝ հատկապես հաշվի առնելով պատերազմին հաջորդած էմոցիոնալ լարվածությունը: Ակնհայտ է, որ նման իրավիճակում պետության ուղիղ պարտավորությունն է այս ամենը կանխելը, համերաշխության ու խաղաղության մթնոլորտ երաշխավորելը:
Իսկ նշված պաշտոնյաներն իրենց պահվածքով խոչընդոտում են պետության այդ խնդրի լուծմանը, միայն նպաստում են լարվածության ավելացմանը, նրանց անօրինական պահվածքի պատճառով ավելանում է ագրեսիվությունը հասարակությունում:
Սրան էլ ավելանում է այն, որ նրանց գրառումները տեղադրվում են սոցիալական ցանցերի մեծաքանակ հետևորդներ ունեցող լրատվական կամ այլ բնույթի էջերում, որի պատճառով նշված գրառումները ստանում են առավել լայն տարածում ու վտանգավոր ազդեցություն ունենում լարվածության մթնոլորտի վրա:
Դա էլ իր հերթին վտանգավոր է, քանի որ իրական կյանք տեղափոխվելով՝ կարող է հանգեցնել բռնության դեպքերի:
Այս հաղորդումները ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողով ուղարկելը պայմանավորված է հատկապես նրանով, որ խոսքը պաշտոնյաների կողմից քաղաքացիների իրավունքները խախտող, երկրում մարդու իրավունքների համակարգը խարխլող արարքների մասին է:
Նման անօրինական վարքի տեր պաշտոնյաներն իրենց պահվածքով վնասում են մեր պետության մարմինների հեղինակությունը:
Այս հարցերով վերջերս դիմել էի նաև ՀՀ իրավապահ մարմիններին` Դատախազություն, Ազգային անվտանգության ծառայություն և Ոստիկանություն, այդ թվում` կապված հանցագործությունների դեմ պայքարի, դրանց կանխման ու նախականխման նրանց կարևոր գործառույթների հետ:
Պետական ու տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, հանրային իշխանության ոլորտում պաշտոն զբաղեցող անձինք պետք է իրենց պահվածքով օրինակ լինեն համերաշխության համար, իրենք են առաջնահերթ պարտավոր բացառել մարդու արժանապատվությունը վիրավորող, բռնության հետ առնչություն ունեցող ցանկացած տեսակի խոսք, առավել ևս այդ արատավոր երևույթների արդարացում կամ խրախուսում», - հայտնում է Թաթոյանը՝ ֆեյսբուքյան էջում:

Неправомерное поведение должностных лиц наносит вред авторитету государственных органов – омбудсмен Армении обратился в Комиссию по предотвращению коррупции
01/05/2021 15:50
Защитник прав человека Арман Татоян обратился в Комиссию по предотвращению коррупции по вопросу поведения некоторых должностных лиц в социальных сетях.
«Речь идет о тех должностных лицах, которые
1) пишут в социальных сетях публичные ругательства или другие оскорбления, или публикуют оправдывающие или поощряющие насилие статусы,
2) не удаляют со своих страниц комментарии с указанным содержанием под своими публикациями,
3) как минимум, своими лайками поддерживают подобные публикации, или публично делятся ими,
4) оправдывают (в том числе публично) ругательства своих подчиненных или другие оскорбления, или оправдывающие или поощряющие насилие записи, мотивируя тем, что важно – они довольны исполнением служебных обязанностей сотрудниками или, что заниматься этим не входит в их функции.
Омбудсмен направил Комиссии по предотвращению коррупции также конкретные примеры таких действий должностных лиц.
Напряженность в социальных сетях достигла опасных размеров, особенно с учетом эмоциональной напряженности после войны. Очевидно, что в подобной ситуации прямой обязанностью государства является предотвращение всего этого, гарантирование атмосферы солидарности и мира.
А указанные должностные лица своим поведением препятствуют государству в решении этой проблемы, только способствуют увеличению напряженности, из-за их неправомерного поведения растет агрессивность в обществе.
К этому прибавляется то, что их статусы публикуются СМИ, имеющих многочисленных последователей в социальных сетях или других страницах, в результате чего указанные записи получают наиболее широкое распространение и негативно влияют на атмосферу напряженности.
Это в свою очередь опасно, поскольку перейдя в реальную жизнь, может привести к случаям насилия.
Отправка этих сообщений в Комиссию по предотвращению коррупции Защитником прав человека обусловлена тем, что речь идет о нарушающих права человека, расшатывающих систему прав человека в стране поступках должностных лиц.
Подобным неправомерным поведением должностные лица наносят вред авторитету государственных органов.
Недавно я обратился по этому вопросу также в правоохранительные органы – прокуратуру, Службу национальной безопасности и полицию, в том числе в связи с их важной функцией борьбы с преступностью, их профилактики и предотвращения.
Занимающие должности в государственных органах и органах местного самоуправления лица должны своим поведением быть примером солидарности, они обязаны в первую очередь исключить любые оскорбляющие достоинство человека высказывания, риторику насилия, и тем более оправдание или поощрение этих порочных явлений», - написал на своей странице в Facebook Арман Татоян.