ԵՄ-ում առաջարկում են թույլ տալ պատվաստված զբոսաշրջիկների մուտքը
Եվրահանձնաժողովը ԵՄ անդամ երկրներին առաջարկել է մեղմել ԵՄ մուտքի առկա սահմանափակումները ոչ էական բնույթի ճանապարհորդության, հատկապես զբոսաշրջության համար՝ հաշվի առնելով պատվաստումների արշավների առաջընթացը և համաճարակաբանական իրավիճակի զարգացումն ամբողջ աշխարհում:
«Հանձնաժողովն առաջարկում է թույլ տալ ԵՄ մուտք գործել բոլոր այն մարդկանց, որոնք ստացել են ԵՄ-ում թույլատրված պատվաստանյութի վերջին առաջարկված չափաբաժինը», - ասվում է Եվրահանձնաժողովի հայտարարության մեջ:
Լիազորումը կարող է տարածվել նաև պատվաստանյութերի վրա, որոնք ավարտել են ԱՀԿ-ի արտակարգ իրավիճակների սերտիֆիկացման գործընթացը:
Անդամ պետությունները կարող են թույլատրել ԵՄ մուտք գործել այն մարդկանց, որոնք ժամանումից առնվազն 14 օր առաջ ստացել են ԵՄ-ում հաստատված պատվաստանյութի առաջարկվող չափաբաժինը:
Պատվաստում չստացած երեխաները պետք է հնարավորություն ունենան ճանապարհորդել իրենց պատվաստված ծնողների հետ, եթե նրանք ժամանումից առնվազն 72 ժամ առաջ COVID-19-ի թեստի բացասական պատասխան են ստացել:

В ЕС предлагают пустить вакцинированных туристов
Еврокомиссия предложила государствам-членам ЕС ослабить существующие ограничения на въезд в ЕС для поездок несущественного характера, прежде всего речь идет о туризме, учитывая прогресс в кампаниях вакцинации и развитие эпидемиологической ситуации во всем мире.
«Комиссия предлагает разрешить въезд в ЕС по несущественным причинам не только для всех лиц, прибывающих из стран с хорошей эпидемиологической ситуацией, но и для всех людей, которые получили последнюю рекомендованную дозу вакцины, разрешенную в ЕС», - говорится в сообщении Европейской комиссии, обнародованном 3 мая.
Разрешение может быть распространено также на вакцины, которые завершили процесс сертификации ВОЗ для применения в экстренных ситуациях.
Государства-члены могут разрешить въезд в ЕС тем людям, которые получили, по крайней мере, за 14 дней до прибытия, рекомендованную дозу вакцины, одобренную в ЕС.
Дети, исключенные из процесса вакцинации, должны иметь возможность путешествовать со своими вакцинированными родителями, если у них будет отрицательный результат ПЦР-теста на COVID-19, сделанный не ранее чем за 72 часа до места прибытия.