Միակ ուժը, որ կանգնեց Նիկոլի դեմ, մամուլն էր, Նիկոլը մեր սխալների ծնունդն է, Նիկոլը մամուլի ծնունդն է, նաև՝ բառացիորեն. Միքայել Մինասյան
03/05/2021 17:05
Այսօր մամուլի միջազգային օրն է։ Հենց մամուլը «ծնեց» Նիկոլին ու «նիկոլիզմը», ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Սուրբ աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
«Նիկոլը մեր սխալների ծնունդն է, Նիկոլը մամուլի ծնունդն է, նաև՝ բառացիորեն։ Իսկ իշխանության և մամուլի բարդ հարաբերությունների ֆոնին ժամանակի հետ Նիկոլը և «նիկոլիզմը» նույնականացան մամուլի հետ՝ այն վարկաբեկելով։ Նիկոլը, լինելով ծախված, ծախվող ու թղթադրամի ճռճռոցով շանտաժիստ, դարձավ հայկական մամուլի բացասական խորհրդանիշը՝ դրանով իսկ վարկաբեկելով ոլորտն ամբողջությամբ և լեգիտիմացնելով իշխանության հեգնանքը մամուլի նկատմամբ՝ սկսեց հեգնել մամուլին, իսկ մամուլն էլ ավելի ագրեսիվացավ՝ փաստացի ավելացնելով «նիկոլիզմի» քարոզը։ Հետո Նիկոլը հաղթեց։ Եվ սկսվեց մամուլի պատմական առաքելությունը։
Երբ 2018-ի ապրիլի առաջին օրվանից ժողովրդավարությունը ջախջախվել էր, բարոյականությունը՝ մոռացվել, պատմական հիշողությունը՝ հօդս ցնդել, իսկ ՀԿ սեկտորը մեծամասամբ դարձել կոնյուկտուրային ու ծախու, քաղաքականությունն էլ այլևս չկար, միակ ուժը, որ կանգնեց Նիկոլի դեմ, մամուլն էր։
Գլխավոր խմբագիրներից մինչև լրագրողներ դարձան Հայաստանի, ժողովրդավարության և հայկականության կատաղի պաշտպաններ: Եթե չլիներ մամուլը, Հայաստանից չէր մնա նույնիսկ այն, ինչ մնացել է, կկորցնեինք ոչ միայն Արցախի մեծ մասը, այլև ամբողջ Արցախը` Սյունիքն էլ ներառյալ։
Սա ասում եմ ամենայն պատասխանատվությամբ։ Եթե դուք նայեք ովքեր առաջինը թուրը բարձրացրին «նիկոլիզմի» դեմ՝ ի հեճուկս կռապաշտ, Նիկոլի հետ սելֆի և նրա դեմքով դաջվածք անող ու երգ ձոնող հայաստանցիների և Սփյուռքի, կտեսնեք մարդկանց, ովքեր անձամբ ճանաչում էին Նիկոլին, միասին էին սկսել մասնագիտական գործունեությունը, ճանաչում էին նրա էությունը, հետևաբար հենց սկզբից գիտեին, թե ինչ արհավիրք է նա։ Աշխարհում քիչ են պատմական նախադեպերը, երբ մամուլը բառի բուն իմաստով չորրորդ իշխանություն է։ Այդպիսի երկրներից է Հայաստանը, և չնայած 2018թ.-ից մամուլի դեմ սկիզբ առած կատաղի պայքարին, այն շարունակում է պատվով տանել չորրորդ իշխանության դերը:
Ես չգիտեմ՝ ինչ է լինելու Նիկոլից հետո։ Բայց այսօր պետք է արձանագրել, որ մամուլը վստահ անցավ իր քավարանը ժամանակին «նիկոլիզմը» հանդուրժելու և տարածելու համար ու այժմ պատվով ապացուցեց, որ Հայաստանում կա ուժ, որը պետության և ժողովրդի մութ ժամանակներում իրենով փոխարինեց ԱԱԾ-ին, դատախազությանը, եկեղեցուն, մարդու իրավունքների կեղծ պաշտպաններին, Սփյուռքի կոմիտեին կամ ֆիզկուլտ ինստիտուտին։
Ես ձեզ չեմ շնորհավորում: Ես ձեզ ուղղակի ասում եմ շնորհակալություն:
Հ.Գ. Լուսանկարում արվեստի իմ ամենասիրելի գործերից մեկն է, որն իտալերեն կոչվում է «Disinganno», ասել է թե՝ «ազատում կապանքներից»: Այլաբանորեն այն խորհրդանշում է մարդու, ով պատառոտում է իրեն փաթաթված ցանցը և ազատվում կապանքներից: Եվ այդ գործում նրան օգնում է հրեշտակը, որի գլխավերևի կրակը խորհրդանշում է հավատը և բանականությունը։ Մեր ժողովուրդը կարող է ազատվել ստի, կեղծիքի ու չարի կապանքներից բանականության ու հավատի միջոցով. սա է գործի խորհուրդը»:

Микаэл Минасян: Единственной силой, которая встала против Никола, была пресса: Никол – порождение наших ошибок, Никол – порождение прессы, также в буквальном смысле
03/05/2021 19:15
Сегодня Всемирный день свободы печати. Именно пресса «породила» Никола и «николизм», написал на своей странице в Facebook бывший посол Армении при Святом Престоле Микаэл Минасян.
«Никол – порождение наших ошибок, Никол – порождение прессы, также в буквальном смысле. А на фоне сложных отношений власти и прессы Никол и «николизм» со временем стали отождествляться с прессой, дискредитировав ее.  Никол, будучи продажным, продающимся и шантажистом шуршанием купюр, стал негативным символом армянской прессы, тем самым полностью дискредитировав сферу и легитимировав пренебрежение власти к прессе. А пресса стала более агрессивной, фактически увеличив пропаганду «николизма». Потом Никол победил. И началась историческая миссия прессы.
Когда с первых дней апреля 2018 года демократия была уничтожена, мораль – забыта, историческая память улетучилась, а общественный сектор в большинстве стал конъюнктурным и продажным, политики больше не было, единственной силой, которая встала против Никола, была пресса.
Начиная с главных редакторов до журналистов стали ярыми защитниками Армении, демократии и всего антиармянского. Если бы не было прессы, от Армении не осталось бы даже того, что осталось, мы потеряли бы не только большую часть Арцаха, но и весь Арцах, включая Сюник.
Я говорю это со всей ответственностью. Если вы посмотрите, кто первым поднял меч против «николизма», в противовес идолопоклонникам, делающим селфи с Николом и татуировки с его лицом, посвящающим ему песни армянам Армении и Диаспоры, то увидите людей, которые лично знали Никола, вместе начинали профессиональную деятельность, знали его сущность и, следовательно, изначально знали, что он за бедствие. В мире мало исторических прецедентов, когда пресса в буквальном смысле слова является четвертой властью. Армения из таких стран, и несмотря на начавшуюся с 2018 года яростную борьбу, она продолжает с честью выступать в роли четвертой власти.
Я не знаю, что будет после Никола. Но сегодня мы должны констатировать, что пресса уверено прошла через чистилище за то, что в свое время терпела и распространяла «николизм», и сейчас с честью доказала, что в Армении есть сила, которая в темные для государства и народа времена заменила собой СНБ, прокуратуру, церковь, и лжезащитников прав человека, комитет Диаспоры или институт физкультуры.
Я вас не поздравляю. Я просто говорю вам спасибо.
P.S. На фотографии изображена одна из самых любимых мною скульптур, которая называется на итальянском языке «Disinganno», что означает «Избавление от чар». Аллегорически она символизирует человека, разрывающего сковывавшую его сеть и освобождение. Ангел, помогающий человеку, несет на своём челе огонь – символ веры и человеческого разума. Наш народ может освободиться от оков лжи, фальши и зла путем разума и веры. Это завет произведения искусства», - написал Микаэл Минасян.