Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն հայտնեց Սերժ Սարգսյանին (Տեսանյութ)
«Մերժվածի հարցազրույցը շատ լավ առիթ և հնարավորություն է, որպեսզի մենք բանակցային բովանդակության նոր շերտեր բացենք, որը նախկինում բացելու հարցում ունեինք որոշակի սահմանափակումներ», - ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ռեժիսոր Մհեր Մկրտչյանին ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի տված հարցազրույցին։
«Երբ կանցնեն տարիներ և կբացվեն բանակցային որոշակի փաստաթղթեր, բոլորս կիմանանք, որ ժամանակին Սերժ Սարգսյանը միջնորդներին նամակ է գրել, որից իմանում ենք, որ նա որոշակի մտահոգություն ունի, թե ենթադրվող հանրաքվեի իմաստով որքան ադրբեջանցի է համարվելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ։ Էս փաստից մենք իմանում ենք, որ այդ պոտենցիալ հանրաքվեին պետք է մասնակցեն նաև ԼՂ բնակիչ ադրբեջանցիներ։ Հարց. Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչ ադրբեջանցիները, ըստ Սերժ Սարգսյանի հղման, իրենք ԼՂ-ում որտե՞ղ պետք է բնակվեին։ Այս առումով ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մերժվածին, որ այս առիթը տվեց, որովհետև երբ ես ամիսներ առաջ խոսում էի Շուշիի մասին, ասում էին, որ երբեք չի եղել այդպիսի հարց բանակցային գործընթացում։ Հարց. ԼԴ ազգությամբ ադրբեջանցի բնակիչները որտե՞ղ պետք է բնակվեին», - հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա ասաց, թե այնպիսի միտք է առաջ տարվում, որ ինքն իմացել է՝ եթե բանակցողը փոխվի, բանակցության տրամաբանությունը նույնպես կփոխվի։
«Կանցնեն տարիներ և կբացվի բանակցային գործընթացի փաստաթղթերի բովանդակությունը, և մենք կպարզենք, որ բանակցային բովանդակությունը ծռվել է 2015 թ. աշնանը, 2016 թ. ձմռանը։ Եթե Սերժ Սարգսյանը որոշել է, որ ինքը պետք է բացահայտումներ անի, թող բարի լինի պատմել մարդկանց 2015 թ. աշնան և 2016 թ. ձմռան իրադարձությունները», - ասաց Փաշինյանը:

Content of NK negotiations changed back in 2015 – Armenia’s Acting PM on Serzh Sargsyan’s statement
Armenia’s Acting Prime Minister Nikol Pashinyan speaking at the NA today stressed that the interview of the third president Serzh Sargsyan was a good occasion and opportunity to open new layers of the content of the negotiations.
“Years will pass and some documents will be unveiled and everyone will learn that in time Serzh Sargsyan wrote a letter to co-chairs expressing concern on how many Azerbaijanis would be considered residents of Nagorno Karabakh to participate in the supposed referendum. From this fact we learn that NK resident Azerbaijanis were to participate in the potential referendum,” the Acting PM said, raising question where the Azerbaijani residents of Nagorno Karabakh were supposed to live.
As to the idea that the third president knew that if negotiator changes the logic of negotiations will change as well, Pashinyan said the content of negotiations diverted back in fall 2015, in winter 2016.
“If Serzh Sargsyan has decided to make revelations, let him be so kind and tell the people what happened in fall 2015 and in winter 2016,” Pashinyan said, adding that they have documents proving that the change of the content of negotiations occurred during that time.