Մովսես Հակոբյանին մեղադրանք առաջադրելով՝ ԱԱԾ-ն հաստատեց, որ Փաշինյանը պատերազմի երրորդ օրը հրամայել է դադարեցնել ԶՈւ լրահամալրումը. Ղազինյան
04/05/2021 10:52
Պետական գաղտնիք հրապարակելու կասկածով Մովսես Հակոբյանին մեղադրանք առաջադրելով ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունը իրավաբանորեն հաստատեց, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատերազմի երրորդ օրը հրամայել է դադարեցնել Զինված ուժերի լրահամալրումը, այդ մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է «Մեկ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Արթուր Ղազինյանը:
«Իսկ թե ինչ հետևանք է ունեցել այս հրամանը, կարծում եմ, բոլորդ արդեն լավ գիտեք», - նշել է նա:
Հիշեցնենք, որ Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել Ազգային անվտանգության ծառայությունում քննվող քրեական գործով։ Նա մեղադրվում է ՔՕ 306 հոդվածով՝ պետական գաղտնիք հրապարակելը։
2020թ. նոյեմբերի 19-ին ՀՀ ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը հայտարարել էր, որ պատերազմի երրորդ օրը երկրի վարչապետը հրաման է արձակել կանգնեցնել լրահամալրումը և կամավորականներին ուղարկել առաջնագիծ:
Մովսես Հակոբյանը նաև հայտարարել էր, որ Հայաստանը ձեռք է բերել ՍՈՒ-30 ՍՄ, ԶՈՒ 23-2, «Օսա-ԱԿ»-ներ, բայց դրանցից ոչ մեկը չի կրակել։ Նա ասել էր, որ ՍՈՒ-30-ները երկում են՝ առանց զինամթերքի:
Նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հերքել էր Մովսես Հակոբյանի հայտարարությունները, նշելով, որ դրանք ոչ միայն չեն համապատասխանում իրականությանը, այլև պետական գաղտնիք են պարունակում։
Իսկ վարչապետի մամուլի խոսնակ Մանե Գևորգյանն ասել էր, որ Մովսես Հակոբյանի հայտարարություններով պետք է զբաղվեն իրավապահ մարմինները:

Предъявив обвинение Мовсесу Акопяну, СНБ доказала, что на третий день войны Никол Пашинян прекратил пополнение войск – Артур Казинян
04/05/2021 12:02
Предъявив Мовсесу Акопяну обвинение в разглашении государственной тайны, Служба национальной безопасности юридически доказала, что Никол Пашинян на третий день войны приказал прекратить пополнение Вооруженных сил Армении, написал на своей странице в Facebook  председатель партии «Одна Армения» Артур Казинян.
«А какое последствие имел этот приказ, на мой взгляд, вы все уже хорошо знаете», - отметил он.
Напомним, Мовсесу Акопяну предъявлено обвинение в рамках расследуемого в Службе национальной безопасности дела. Он обвиняется по статье 306 Уголовного кодекса Армении – разглашение государственной тайны.
19 ноября 2020 года бывший начальник Службы военного контроля, генерал-полковник Мовсес Акопян заявил о том, что на третий день войны премьер-министр дал приказ приостановить пополнение армии и отправил на фронт добровольцев.
Мовсес Акопян также заявил, что Армения закупила истребители СУ-30 СМ, установки ЗУ 23-2, комплексы «Оса-АК», но ни один из указанных видов оружия не стрелял. Он сказал, что СУ-30 были закуплены без боеприпасов.
В тот же день министерство обороны Армении опровергло заявления Мовсеса Акопяна, отметив, что они не только не соответствуют действительности, но и содержат государственную тайну.
А пресс-секретарь премьер-министра Мане Геворкян сказала, что заявлениями Мосеса Акопяна должны заняться правоохранительные органы.