Բայդենն ԱՄՆ Կոնգրեսին տեղեկացրել է Ադրբեջանին ռազմական օգնություն ցուցաբերելու մտադրության մասին
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոնգրեսին տեղեկացրել է, որ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը երկարաձգել է «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի 907-րդ փոփոխության կասեցումը, որի արդյունքում Վաշինգտոնը կարող է ուղղակի ռազմական օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին, հայտնում է The Hill-ը:
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենը The Hill-ի կողմից Կոնգրեսին ուղղված ծանուցման մեջ նշում է, որ ԱՄՆ ռազմական օգնությունն Ադրբեջանին «անհրաժեշտ է միջազգային ահաբեկչության դեմ պայքարի ԱՄՆ ջանքերին աջակցելու համար. աջակցել ԱՄՆ կոալիցիայի գործընկերներին միջազգային ահաբեկչությանը հակազդելու գործում. կարևոր է Ադրբեջանի սահմանների անվտանգության համար»:
Անցյալ շաբաթ Բլինկենը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցի ընթացքում, հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը 2021 թվականին ժամանակավորապես կասեցնում է «Ազատության աջակցության մասին» օրենքի 907-րդ փոփոխությունը:
907-րդ փոփոխությունն ընդունվել է Կոնգրեսի կողմից 1992 թվականին և արգելում է ԱՄՆ վարչակազմին կառավարական օգնություն տրամադրել Բաքվին՝ կապված Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հետ: Այնուամենայնիվ, 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությունից հետո, Կոնգրեսն ընդունել է «Արտասահմանյան հատկացումների մասին» օրենքը՝ նախագահին տալով իշխանություն հրաժարվել 907-րդ փոփոխությունից:

Байден уведомил Конгресс США о намерении оказывать военную помощь Азербайджану
Президент США Джо Байден уведомил Конгресс о том, что Администрация американского президента продлила приостановку действия 907-й поправки к «Акту в поддержку свободы», в результате Вашингтон может оказывать прямую военную помощь Азербайджану, сообщает издание «The Hill».
В уведомлении Конгрессу, который имеется в распоряжении «The Hill», госсекретарь США Энтони Блинкен отмечает, что предоставление военной помощи США Азербайджану «необходимо для поддержки усилий США по борьбе с международным терроризмом; для поддержки партнеров США по коалиции в рамках противодействия международному терроризму; важно для безопасности границ Азербайджана».
На минувшей неделе Блинкен в ходе телефонного разговора с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым сообщил, что Вашингтон и в 2021 году временно приостановит действие 907-ой поправки «Акта поддержки свободы».
907-я поправка была принята Конгрессом в 1992 году и запрещала оказание помощи Баку по правительственной линии со стороны американской Администрации в связи с конфликтом между Арменией и Азербайджаном. Однако, после теракта 11 сентября 2001 года Конгресс принял закон об ассигновании зарубежных операций, предоставив президенту право отказаться от 907-й поправки.