Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արմեն Գևորգյանը չէին ներկայացել դատարան. նիստը հետաձգվեց
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում մեկնարկել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի գործով դատական նիստը։
Այսօրվա նիստին Քոչարյանն ու Գևորգյանը ներկա չեն։
Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանը հայտարարեց՝ եթե դատարանը գտնի, որ իր պաշտպանյալի ներկայությունը պարտադիր է, ինքը 10 րոպե ընդմիջում կխնդրի, որ Քոչարյանը դատարան ներկայանա։
Արմեն Գևորգյանի փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանն էլ միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ խնդրելով հետաձգել դատական նիստը. իր պաշտպանյալն առողջական խնդիր ունի, ստացիոնար բուժում է ստանում։
Նրա խոսքով՝ բուժող բժշկի բանավոր խոսքի համաձայն՝ բուժումը կտևի մոտավորապես 10-14 օր։
Մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանը հայտարարեց` Ռոբերտ Քոչարյանի բացակայությունն իրենց համար բացատրելի չէ։
Բաղդասարյանն ասաց, որ ստացել են Էրիկ Ալեքսանյանի դիմումը, բժշկական փաստաթուղթը, դրա հիման վրա գտնում են, որ Արմեն Գևորգյանի բացակայությունը հարգելի է։
Նրա խոսքով՝ դատական նիստը պետք է նշանակվի ձևավորված մոտեցմանը համապատասխան, այսինքն՝ մյուս շաբաթ նույն օրը։
Դատավոր Աննա Դանիբեկյանը որոշեց՝ դատական նիստը կհետաձգվի. հաջորդ նիստը նշանակվեց մայիսի 11-ին՝ ժամը 13։00-ին։

Роберт Кочарян и Армен Геворкян не явились в суд, заседание отложено
В суде обще юрисдикции Еревана (резиденция административного района Шенгавит) сегодня началось заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
Роберт Кочарян и Армен Григорян не присутствуют на сегодняшнем заседании.
Адвокат Роберта Кочаряна Арам Вардеванян заявил, что если суд посчитает обязательным присутствие его подзащитного, то он попросит объявить 10-минутный перерыв, чтобы Кочарян явился в суд.
Адвокат Армена Геворкяна Эрик Алексанян представил ходатайство с просьбой отложить судебное заседание, поскольку у него из-за подзащитного есть проблемы со здоровьем и он проходит стационарное лечение.
По его словам, согласно лечащему врачу, лечение продлится приблизительно 10-14 дней.
Прокурор Геворк Багдасарян заявил, что отсутствие Роберта Кочаряна на заседании для них необъяснимо. Багдасарян сообщил, что получил заявление Эрика Алексаняна, медицинский документ, на основании которого считает отсутствие Армена Григоряна уважительным.
По его словам, судебное заседание должно быть назначено в соответствии со сформировавшимся подходом – в тот же день на следующей неделе.
Судья Анна Данибекян решила, что заседание будет отложено. Следующее заседание состоится 11 мая, в 13:00.