Սերբիայում կվճարեն կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու համար
Սերբիայում տեղական իշխանությունները որոշել են 3000 դինար (ավելի քան դոլար) վճարել 16 տարեկանից բարձր յուրաքանչյուր քաղաքացու, որը մինչ մայիսի 31-ը կստանա COVID-19 կորոնավիրուսի դեմ առնվազն մեկ ներարկում: Այս մասին, չորեքշաբթի՝ մայիսի 5-ին, 021.rs-ի հաղորդմամբ հայտարարել է երկրի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը:
«Քանի որ մենք չենք կարող խտրական միջոցներ կիրառել պատվաստանյութ չստացողների նկատմամբ, մենք մտածում ենք, թե ինչպես պարգևատրենք պատվաստվածներին, «նա բացատրել է, որ մարդիկ, որոնք «ինչ-որ մեկի մեղքով» վարակվում են կորոնավիրուսով՝ պատվաստվելուց հետո, իրավունք կունենան վճար ստանալ արձակուրդի համար, իսկ չպատվաստված անձանց հիվանդության դեպքում արձակուրդային չի վճարվի:
Նա հույս ունի, որ նման միջոցները կշահագրգռեն սերբերին պատվաստվել: Նա նաև բարձր է գնահատել այն ընկերություններին, որոնք իրենց աշխատակիցներին հավելյալ վճարում են պատվաստումների համար:

В Сербии будут платить за вакцинацию от коронавируса
В Сербии местные власти приняли решение выплачивать по 3000 динаров (более $30 – ред.) каждому гражданину старше 16 лет, который до 31 мая сделает хотя бы одну прививку от коронавируса COVID-19. Об этом сказал президент страны Александар Вучич, сообщает 021.rs (http://021.rs/) в среду, 5 мая.
«Поскольку мы не можем применять дискриминационные меры к тем, кто не получит вакцину, мы думаем о том, как вознаградить тех, кто вакцинировался», – пояснил глава государства.
Он добавил, что люди, которые «по чьей-то вине» инфицируются коронавирусом после вакцинации, будут иметь право на оплачиваемый отпуск в связи с болезнью, а невакцинированным лицам – больничный не будет оплачиваться.