Կառավարության մանկական կամակորությունը և կրթության նախարարի սուտը. ԵՊՀ-ում տարակուսած են կառավարության որոշումից
05/05/2021 14:41
ԵՊՀ-ում, մեղմ ասած, բոլորը տարակուսած են կառավարության որոշումից, որովհետև այն ընդունվել է հապշտապ, ժամկետից շուտ, սա նշանակում է, որ կառավարությունը ձեռք ու ոտք ընկած փորձում է խլել բուհական ինքնավարությունը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Երևանի պետական համալսարանի մամուլի խոսնակ Գևորգ Էմին-Տերյանը։
«Փաստորեն, կառավարությունը չի սպասում ՍԴ-ի որոշմանը և փորձում է կառավարության որոշմամբ փոխել բուհերի կառավարման կարգը։ Ենթադրությունները, որ իրենց հետաքրքրում է միայն քաղաքական իշխանության բացարձակ վերահսկողությունը բուհերի նկատմամբ, հաստատվեց և մեկ անգամ ևս պարզվեց, որ կրթության պատասխանատուները սուտ են խոսում», - ասաց Գևորգ Էմին-Տերյանը։
Նշենք, որ երեկ կառավարությունը որոշում է ընդունել, որով հաստատել է պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կառավարման խորհուրդների ձեւավորման կարգը փոփոխելու վերաբերյալ նախագիծը։ Ըստ այդմ՝ կառավարման խորհուրդների անդամների թիվը 32-ից հասցվել է 20-ի, որից 55%-ին կնշանակի կառավարությունը, 10 տոկոսը՝ ԿԳՄՍՆ-ն, 10 տոկոսը՝ բուհի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, 25 տոկոսն էլ՝ ուսանողական կազմը։
«Տարակուսելի է, որ, փաստորեն, հերթական անգամ Վահրամ Դումանյանի սուտն է բացահայտվում, որովհետև ինքը և իր տեղակալները խոսում էին, որ բնավ պետք չէ ուշադրություն դարձնել այդ կառավարման խորհուրդների ձևավորման կարգին, համամասնություններին, իբրև թե օրենքը լրիվ այլ բաների մասին է, շատ ավելի կարևոր դրույթներ ունի և այլն», - ասաց մամուլի խոսնակը։
Նրա խոսքով՝ այժմ բուհում որոշակի գործընթացներ են տեղի ունենում։
«Ենթադրում եմ, որ կառավարության որոշումը կվիճարկվի դատարանում։ Խախտվում է համալսարանի իրավունքը, համալսարանի ձայներն այդ խորհրդում 25 տոկոսից դառնում են 10 տոկոս, վարչապետի և կրթության նախարարի լիազորություններն աճում են ի հաշիվ համալսարանի ձայների, սա հակասահմանադրական է և ոտնահարում է համալսարանի իրավունքները», - նշեց նա:
Գևորգ Էմին-Տերյանի բնութագրմամբ՝ կառավարության պահվածքը մանկական կամակորություն է։
«Կառավարության պահվածքը շատ նման է փոքրիկ երեխայի հետ շախմատ խաղալուն, երբ խաղի ընթացքում հայտնաբերում ես, որ քո թագուհին խաղատախտակի վրա չէ, ու երեխան ոչ թե դա դրել է կերված խաղաքարերի մեջ, այլ՝ իր գրպանում։ Չկարողանալով նպաստել բուհերի նոռմալ կենսագործունեությանը, կառավարությունն անընդատ խաղի կանոններ է փոխում, որ անպայման իր ուզածով լինի։ Սա մանկական կամակորություն է», նշեց նա։

Детское упрямство правительства и ложь министра образования – в ЕГУ недоумевают по поводу решения правительства
05/05/2021 17:32
В Ереванском государственном университете, мягко говоря, все находятся в недоумении от решения правительства, потому что оно принято поспешно, раньше срока, что значит, что правительство всеми способами пытается лишить вуз самоуправления, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь ЕГУ Геворк Эмин-Терян.
«Фактически правительство не ждет решения Конституционного суда и пытается решением правительства изменить порядок управления в вузах. В очередной раз подтвердились предположения, что их интересует только абсолютный контроль политической власти над вузами и опять выяснилось, что ответственные в сфере образования говорят неправду», - сказал Геворк Эмин-Терян.
Отметим, что вчера правительство приняло решение, которым подтвердило проект о внесении изменений в порядок формирования Советов управления в государственных высших учебных заведениях. Таким образом, число членов советов управления доведено с 32-х до 20-ти, из них 55% будет назначать правительство, 10% – министерство  образования, науки, культуры и спорта, 10% – профессорско-преподавательский состав, 25% – студенческий состав.
«Вызывает недоумение то обстоятельство, что фактически в очередной раз разоблачается ложь  Ваграма Думаняна, потому что он и его заместитель говорили, что вовсе не нужно обращать внимание на порядок формирования этих советов управления, соотношение, якобы закон полностью о других вещах, есть другие более важные положения и т.д.», - сказал пресс-секретарь ЕГУ.
По его словам, сейчас в вузе начались определенные процессы.
«Предполагаю, что решение правительства будет обжаловано в суде. Нарушается право университета, голоса университета в этом совете составляют меньше 10%, полномочия премьер-министра и министра образования науки, культуры и спорта возросли за счет голосов университета, это антиконституционно и попирает права университета», - отметил он.
По оценке пресс-секретаря ЕГУ, поведение правительства похоже на детское упрямство.
«Поведение правительства очень похоже на игру в шахматы с маленьким ребенком, когда во время игры обнаруживаешь, что твоя королева не на доске, и ребенок положил ее не со съеденными фигурами, а в свой карман. Не сумев способствовать нормальной жизнедеятельности вузов, правительство постоянно меняет правила игры, чтобы обязательно было так, как оно хочет. Это детское упрямство», - отметил он.