ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ հաստատեց զինծառայությունից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու օրինագիծը
05/05/2021 10:43
ԱԺ-ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Ժամկետային զինվորական կամ այլընտրանքային ծառայության հերթական զորակոչից, վարժական հավաքից կամ զորահավաքային զորակոչից խուսափած անձանց նկատմամբ համաներում հայտարարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Նշենք, որ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանը նախագծի քննարկման ժամանակ նշել էր, որ համաներման հնարավոր շահառուների շրջանակն ընդլայնվելու է՝ ծառայությունից խուսափած անձանց համար համաներում առաջարկող օրինագծում նախատեսվող փոփոխությամբ:
Սակայն համաներումը չի կիրառվելու սեպտեմբերի 27-ին հայտարաված զորահավաքային զորակոչից նաև վարժական հավաքից խուսափած անձանց նկատմամբ:

Парламент принял в первом чтении законопроект об амнистии лиц, уклонившихся от обязательной военной службы
05/05/2021 11:23
Парламент Армении принял в первом чтении проект закона «Об объявлении амнистии в отношении лиц, уклонившихся от обязательной военной или альтернативной службы, объявленного призыва или тренировочного сбора».
Отметим, что заместитель министра юстиции Армен Ованнисян отметил в ходе обсуждения проекта в первом чтении, что согласно предусмотренному изменению в законопроект, круг возможных бенефициаров амнистии, уклонившихся от обязательной военной службы лиц, будет расширен.
Однако амнистия не будет применяться в отношении лиц, которые уклонились от объявленной 27 сентября 2020 года мобилизации, а также тренировочных сборов.