Հայաստանը նոր զենքի և սպառազինության ձեռքբերման ծրագիր ունի. Վաղարշակ Հարությունյան (Տեսանյութ)
Մենք խնդիր ունենք այսօրվա բանակը համապատասխանեցնել նոր ստեղծված իրավիճակին և այստեղ անդրադառնում ենք նաև բուհերին՝ երկու ուղղությամբ, ԱԺ ամբիոնից այսօր հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանը։
«Մեկը կադրային փոփոխությունն է, մյուսը՝ ծրագրերը։ Քանի որ նոր զենքի, սպառազինության ձեռքբերման ծրագիր ունենք, ապա պետք է այդ զինատեսակները ներդնենք ռազմական բուհերի համակարգում, որպեսզի մեր սաներն այնտեղ սովորեն ժամանակակից զենքով», - ասաց Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ ՌԴ-ի հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն.
«Իրենք ասել են՝ ինչքան պահանջարկ ունեք, պատրաստ ենք ընդունել։ Բացի այդ, մեր հրամկազմը պրակտիկա կանցնի տարբեր պետությունների զորամասերում», - ասաց Վաղարշակ Հարությունյանը։

Armenia has new program of acquisition of weapons – acting DM
Armenia has an issue of making its army correspond to the newly created situation and here we refer to universities in two directions, Armenia’s acting DM Vagharshak Harutyunyan said at the NA today.
“The one is staff change, the other – the programs. As far as we have program of acquisition of new weapons, these types of weapons must be applied in the system of military higher educational establishments for our students to study with modern weapons,” Harutyunyan said.
He said arrangement has been reached with Russia.
“They said we are ready to accept as much demand as you have. Besides, our commandership will undergo practice in military units of different states,” Harutyunyan said.