Նիդեռլանդներում մինչև 16 տարեկան երեխաները ծննդյան վկայականում կկարողանան փոխել իրենց սեռը
Նիդեռլանդների իշխանությունները պարզեցրել են ծննդյան վկայականում 16 տարեկանից ցածր երեխաների սեռը փոխելու կարգը, ասվում է երկրի կառավարության կայքում:
Այժմ երեխաները կարող են փոխել իրենց սեռն առանց բժշկի կամ հոգեբանի կարծիքի:
«Պայմանները մեղմվել են դեռ 2014-ին՝ տրանսգենդեր անձանց մասին օրենքի ընդունմամբ, և այժմ, օրենքի գնահատումից հետո, ընթացակարգը էլ ավելի է պարզեցվել», - ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Անդրադառնալով առողջապահական ծառայություններ մատուցող ընկերություններին՝ կառավարությունը բացատրել է, որ բժիշկը կամ հոգեբանը չեն կարող պարզել, թե որքան համոզված է մարդը հակառակ սեռի հարցում: Միևնույն ժամանակ, հոլանդական գենդերային բազմազանության կազմակերպությունում բժիշկների մասնակցությունը որոշումների կայացմանը համարվում է ինքնորոշման իրավունքի խախտում:

В Нидерландах дети до 16 лет смогут изменить пол в свидетельстве о рождении
Власти Нидерландов упростили процедуру смены пола детям младше 16 лет в свидетельстве о рождении, сообщается на сайте правительства страны.
Теперь дети могут сменить пол без заключения врача или психолога.
«Условия были смягчены еще в 2014 году с принятием закона о трансгендерах, и теперь после оценки закона процедура упрощена еще больше», — сказано в сообщении.
Ссылаясь на поставщиков медицинских услуг, в правительстве пояснили, что врач или психолог не могут установить, насколько человек убежден в своей принадлежности к противоположному полу. В то же время в голландской организации по вопросам полового многообразия участие врачей в принятии решения считают нарушением права на самоопределение личности.