Լեռնային Ղարաբաղում, Հայաստանում, Ադրբեջանում լուծվում են շփման գծում սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցերը. ՌԴ ԱԳ նախարար
06/05/2021 13:35
Պետք չէ հիմա գործընթացը քաղաքականացնել, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ հորդորելով չքաղաքականացնել այն գործընթացները, որոնք ընթանում են Լեռնային Ղարաբաղում խաղաղ կյանք հաստատելու համար:
«Գործընթացները բավականին բարդ են ընթանում, քանի որ լուծվում են հարցեր, որոնք կապված այս շրջանը երթուղիներին միացնելուն, լուծվում են շփման գծում սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցեր: Դրանք գործնական, հասկանալի բաներ են, որոնք պետք է լուծվեն, որպեսզի տարածաշրջանը շնչի ազատորեն և սկսի ապրել խաղաղ կյանքով», - ասաց Սերգեյ Լավրովը:

В Нагорном Карабахе, Армении, Азербайджане решаются вопросы линии соприкосновения, делимитации и демаркации границ – Лавров
06/05/2021 13:19
Министр иностранных дел России Сергей Лавров призвал не политизировать процессы, которые ведутся в Нагорном Карабахе для установления мирной жизни.
«Не надо сейчас политизировать процесс. Он идет достаточно сложно, потому что решаются вопросы, связанные с маршрутами соединения этого региона, решаются вопросы линии соприкосновения, делимитации и демаркации границ. Это практические, понятные вещи, которые необходимо решить, чтобы регион свободно вздохнул и зажил мирной жизнью», - сказал Лавров на пресс-конференции с и.о. главы МИД Армении Ара Айвазяном.