Ինչո՞ւ մարդու իրավունքների ոչ մի կազմակերպություն Արցախ չի այցելում. ՄԻՊ-ը՝ պատերազմի ընթացքում միջազգային կառույցների լռության հետևանքների մասին
06/05/2021 11:34
Պատերազմի ընթացքում նաև միջազգային կառույցների լռությունը հանգեցրեց մարդու իրավունքների խախտումների ծավալի, խորհրդարանում բարձրաձայնեց ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Ես միջազգային կառույցներին բաց ասում եմ՝ ձեր լռությունն էր, որ բերեց սրան, որովհետև դուք ձեր լռությամբ վնասեցիք մարդու իրավունքների համակարգը», - նշեց Թաթոյանը:
Նրա խոսքով՝ մեր քաղաքացին պարզ հասկացավ, որ պատերազմը դադարեց ոչ թե նրա համար, որ մարդու իրավունքների միջազգային կազմակերպությունը դադարեցրեց, այլ որ քաղաքական կոնկրետ ճանապարհներով լուծվեց.
«Մարդու իրավունքների կառույցները հետ էին քաշվել և ամբողջը տրված էր քաղաքականին»:
ՄԻՊ-ը նաև հարց հնչեցրեց՝ ինչո՞ւ մարդու իրավունքների ոչ մի կազմակերպություն Արցախ չի այցելում:
«Ես իրենց ասում եմ՝ դուք ձեր պահվածքով վնասել եք մարդու իրավունքների համակարգը, դրա համար պարտավոր եք մեր քաղաքացու իրավունքի պաշտապանության ուղղությամբ լիարժեք աջակցություն ցուցաբերել, որ չստացվի, թե մեր երկրում մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը հակասում են անվտանգությանը», - նշեց պաշտպանը:

Armenia’s ombudsman slams silence of international human rights structures during war, says it resulted in big volume of violations of human rights
06/05/2021 11:50
Silence of international structures during the war resulted in the big volume of the violations of the human rights, Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan stated at the NA today.
“I openly tell the international structures – it was your silence that resulted in it, with your silence you harmed the system of human rights,” Tatoyan said.
He stressed that Armenian citizens clearly understood that the war halted not because it was stopped by the international organization of human rights but was settled in concrete political ways.
“The Human Rights structures stepped back and left all to the political [bodies],” Tatoyan stressed.
“Why doesn’t any human rights organization visit Artsakh? I tell them with your behavior you harned the human rights system this is why you are obliged to provide full support for protection of rights of our citizens so that it does not appear that the human rights and democracy in our country contradict the security,” the Ombudsman stressed.