Գորիսից Շուռնուխ, Կապանից ճակատեն հատվածում, եթե ավտովաթար լինի, ադրբեջանցիները մեր քաղաքացուն ձերբակալելու են, գե՞րի դարձնեն. ՄԻՊ-ը՝ իմքայլական պատգամավորին
06/05/2021 17:02
Տիկի՛ն Կարապետյան, ես միամիտ չեմ, բացահայտ հասկանում եմ՝ ինչ է տեղի ունենում, ես որևէ քայլ չեմ անում, որը կհակասի մեր երկրի միջազգային արտաքին քաղաքականությանը, ԱԺ ամբիոնից մեկնաբանելով իմքայլական պատգամավոր Մարիա Կարապետյանի ելույթը՝ ասաց ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Պաշտպանը պատգամավորի ելույթը որակեց վիրավորական, բացահայտ մանիպուլյատիվ, ՀՀ ՄԻՊ-ի աշխատանքը նսեմացնելու փորձ:
Նշենք, որ Մարիա Կարապետյանն ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ ՄԻՊ գրասենյակի հայտարարությունների ու վերլուծությունների մեջ կան այնպիսիք, որոնք ունեն քաղաքական երանգավորում և չեն նպաստում Մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգին: Կարապետյանը նաև նշեց, որ Թաթոյանի՝ սահմանագծման, սահմանազատման մասին հայտարարությունները հանրության հոգեկան անձեռնմխելիության պահպանմանը չեն նպաստել:
«Ես ասում եմ՝ կադաստրային փաստաթղթեր ունեցող բնակիչները զրկվել են իրենց հողատարածքներցի, Դուք ինձ ասում եք՝ ամսի 15-ին ասել ես սահմանազատում, ամսի 17-ին՝ սահմանագծում բառը: Դուք Գորիսից Շուռնուխ, կամ Կապանից ճակատեն հատվածում եղե՞լ եք, հարց տվե՞լ եք, օրինակ, ի՞նչ կլինի, եթե ավտովթար տեղի ունենա: Դուք ասում եք՝ ձայն մի հանիր: Ձայն չեմ հանում, որ միջազգային կառույցները չլսեն, բայց եթե նման դեպք լինի, դուք ո՞նց եք գնալու նրա իրավուքները պաշտպանեք: Մեր քաղաքացուն Ադրբեջանի քննչական մարմինները պետք ա գան, հարցաքննեն: Արդարադատության նախարարություն նամակ եմ գրել, էդ մարդիկ էլ չգիտեն՝ ինչ ասեն: Մեր քաղաքացուն ձերբակալելու են, գե՞րի դարձնեն՝ ի՞նչ է լինելու», - արձագանքեց Թաթոյանը:

Вы хоть раз были на участке Горис – Шурнух или Капан-Чакатен? Омбудсмен Армении ответил депутату фракции «Мой шаг»
06/05/2021 18:29
«Госпожа Карапетян, я не наивен, ясно понимаю, что происходит. Я не делаю ни одного шага, который противоречил бы международной внешней политике нашей страны», - заявил Защитник прав человека Армении Армен Татоян, комментируя выступление депутата фракции «Мой шаг» Марины Карапетян.
Омбудсмен назвал выступление депутата оскорбительным, явно манипулятивным, попыткой умалить деятельность офиса омбудсмена Армении.
Отметим, что Марина Карапетян заявила, что в заявлениях и анализах офиса омбудсмена Армении есть такие, которые имеют политическую окраску и не способствуют системе защиты прав человека. Карапетян также отметила, что заявления Армана Татояна о демаркации и делимитации не способствуют защите психической неприкосновенности общества.
«Я говорю, что имеющие кадастровые документы жители лишились своих земельных участков. Вы мне заявляете: 15-го числа произнес слово "делимитация", 17-го сказал "демаркация". Вы хоть раз были на участке Горис – Шурнух или на Капан – Чакатен . Задавали вопрос, например, что будет, если там произойдет ДТП? Вы говорите, чтобы я молчал. Я молчу, чтобы международные структуры не слышали, но если произойдет такой случай, как вы пойдете, будете защищать права нашего гражданина? Что нашего гражданина должны прийти, допрашивать следственные органы Азербайджана? Я написал письмо министерству юстиции, эти люди тоже не знают что делать. Что будет? Нашего гражданина задержат, возьмут в плен?» - ответил Арман Татоян.