Ի՞նչ գաղտնի բանակցություններ են ընթացել փաշինյանական ու ադրբեջանաթուրքական իշխանությունների միջև. ԱԱԾ պահեստազորի սպաները հայտարարություն են տարածել
06/05/2021 16:09
«ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն» հասարակական կազմակերպությունը հայտարարություն է տարածել:
«44-օրյա աղետալի պատերազմի ավարտից անցել է արդեն յոթ ամիս, սակայն հասարակությանը հուզող ոչ մի հարց սկզբունքորեն չի ստացել իր պատասխանը, ինչը նշանակում է, որ ըստ էության մենք գործ ունենք անգիտությամբ և կամ հստակ դիտավորությամբ մսխվող, իրականում կորցրած ժամանակի հետ։
Ինչ վերաբերում է նեղ դրվագային այս կամ այն դեպքի առիթով հարուցված քրեական գործերին, դրանք ոչ այլ ինչ են, քան աշխատանքի երևութականություն (իմիտացիա), ճանապարհ դեպի շարունակվող անորոշություն։
Մինչդեռ պետականամետ գործելու դեպքում, շահագրգիռ մոտեցման արդյունքում պիտի անխուսափ ձևավորվեր համապատասխան նյութատեխնիկական միջոցներով ու ֆինանսավորմամբ ապահովված օպերատիվ-քննչական խիստ պրոֆեսիոնալ խումբ, որը գործերը քննության կառներ մեկ ընդհանուր տրամաբանության մեջ ու շաղկապված, որպեսզի կատարվածի մասին լիներ ամբողջական, հստակ պատկերացում մեղավոր անձանցով ու նախադեպի ստեղծումով։ Այն թույլ կտար հետագայում բացառել 44-օրյա պատերազմի նման աղետները և կամ, ինչը կուզենայինք առանձնահատուկ ընդգծել, դրանց հնարավոր պլանավորումն ու իրականացումը։ Առայսօր հանրությանը հուզող բազմաթիվ անպատասխան մնացած հարցերից կուզենայինք հատկապես առանձնացնել հետևյալները՝
1․ վերջին տարիներին, պատերազմի ու հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում ի՞նչ գաղտնի բանակցություններ են ընթացել փաշինյանական ու ադրբեջանաթուրքական իշխանությունների միջև, ովքե՞ր են մասնակցել, վերջնարդյունքում ի՞նչ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել,
2․ իշխանություններն ու իրավասու մարմինները տեղյակ ե՞ն եղել նախապատրաստվող պատերազմից։ Եթե այո, ապա կանխարգելող ի՞նչ միջոցառումներ են իրականացրել և արդյո՞ք դրանք բավարար են եղել,
3․ պատերազմում պարտվելու պատասխանատվությունն ովքե՞ր են կրում՝ սկսած վարչապետից մինչև զորամասերի հրամկազմ։ Կոնկրետ դեպքերում (օրինակ՝ մարդկային ու զինտեխնիկայի կորուստ, չհիմնավորված նահանջ, դիրքերի զիջում, տարածքների, այդ թվում Հադրութի ու Շուշիի հանձնում) նրանցից յուրաքանչյուրն ի՞նչ սխալներ է թույլ տվել, դրանք ի՞նչ հետևանքներ են առաջացրել,
4․ պատերազմական գործողությունների ընթացքում վարչապետը և այլ պաշտոնատար անձինք ի՞նչ գործողությունն են իրականացրել այլ պետությունների կողմից Հայաստանին պատշաճ աջակցություն ցուցաբերելու համար, այդ քայլերն արդյո՞ք բավարար ու նպատակային են եղել,
5․ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից, գլխավոր շտաբից, ԱԱԾ-ից ու այլ աղբյուրներից իրազեկված լինելով, որ երկիրը գնում է անխուսափ պարտության, ՀՀ վարչապետն ինչո՞ւ դեռևս հոկտեմբեր ամսին չի դադարեցրել պատերազմական գործողությունները և գնացել բանակցությունների՝ դրանով իսկ ապահովելով ռուսական խաղաղապահ զորքերի տեղակայումն Արցախում, ինչ կբացառեր հոկտեմբեր ամսից հետո շուրջ 2,5 հազար հայորդիների անդառնալի կորուստը, Հադրութի ու Շուշիի անկումը։
Այս և բազմաթիվ այլ հարցերի պատասխանը ստանալու համար մենք գտնում ենք, որ համապատասխան իրավական հիմքեր ձևավորելուց հետո, դեռևս նոյեմբեր ամսին, իշխանությունների նախաձեռնությամբ պետք է ստեղծվեր հանրապետության ամենափորձառու առնվազն 10 քննիչից ու 15 օպերատիվ աշխատակցից բաղկացած, բացառապես այս խնդրով զբաղվող օպերատիվ-քննչական խումբ, կառանձնացվեին առնվազն երկու-երեք դատախազ և դատավոր կոնկրետ այս գործի միջդատական վարույթի հետ կապված իրենց գործառույթներն իրականացնելու համար, նրանցից յուրաքանչյուրը կապահովվեր համապատասխան տեխնիկական միջոցներով, առնվազն մեկ միլիոն դրամը գերազանցող բարձր աշխատավարձով, նախաքննությունն իրականացնելու համար կսահմանվեին հստակ ժամկետներ, թույլատրելիության սահմաններում խումբն իր գործունեությամբ կլիներ թափանցիկ, խմբի ղեկավարը վերջնարդյունքում հրապարակային, իսկ անհրաժեշտության դեպքում գաղտնի հաշվետվություն կներկայացեր Ազգային ժողովին։
Համադրության համար նշենք, որ այդպես էլ անհասկանալի մնացած և ավելի նվազ կարևորություն ներկայացնող հակաոռուպցիոն մարմնի ստեղծման համար պետությունն արդեն իսկ հատկացրել է ութ միլիարդ դրամը գերազանցող գումար։
Բացառությամբ նախաքննական մարմնի, որևէ այլ կառույց, այդ թվում՝ փաստահավաք խումբ, շահագրգիռ փաստաբաններ, ՀԿ-ներ, անհատներ, այլ միավորումներ ու նախաձեռնություններ, ընձեռված չլինելով ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի և օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին օրենքի գործիքակազմով , չեն կարող ապահովել խորը մասնագիտական քննություն, տալ իրականության ամբողջական պատկերն ու իրավական գնահատականը», - ասված է հայտարարությունում։

Какие тайные переговоры проходили между пашиняновской и азербайджано-турецкой властями? «Союз офицеров запаса СНБ» распространил заявление
06/05/2021 17:47
Общественная организация «Союз офицеров запаса СНБ» распространила заявление.
«После окончания бедственной 44-дневной войны прошло уже семь месяцев, однако ни  один из волнующих общество вопросов не получил принципиального ответа, что значит,  мы, по сути, имеем дело с растраченным по неграмотности или с четким умыслом, потерянным в действительности временем.
Что касается узко-эпизодических или возбужденных по тому или иному факту уголовных дел, то это не что иное, как имитация работы, дорога к продолжающейся неопределенности.
Между тем, в случае прогосударственных действий, в результате заинтересованного подхода должна была быть неизбежно сформирована профессиональная оперативно-следственная группа, обеспеченная соответствующими материально-техническими и финансовыми средствами, которая начала бы расследование дел по общей логике и взаимосвязано, чтобы сформировалось полное, четкое преставление о виновных лицах и с созданием прецедента. Это позволило бы в дальнейшем исключить таких бедствий как 44-дневная война и или, что хотели бы особо подчеркнуть, их возможное планирование и реализацию», - говорится в заявлении.
Общественная организация «Союз офицеров запаса СНБ» представила также несколько из волнующих общество многочисленных вопросов, которые до сих пор не получили ответа.
1․ В последние годы, во время войны и в послевоенный период какие  тайные переговоры велись между пашиняновской и азербайджано-турецкой властями, кто в них участвовал, какие договоренности достигнуты по их итогам?
2․Знали ли власти и компетентные органы о готовящейся войне? Если да, то какие превентивные мероприятия были осуществлены и были ли они достаточными?
3․ Кто несет ответственность за поражение в войне, начиная с премьер-министра и заканчивая командным составом воинских частей? Какие ошибки допустил каждый из них в конкретных случаях (например, потери в живой силе и военной технике, необоснованное отступление, уступка позиций, сдача территорий, в том числе Гадрута и Шуши), к каким последствиям это привело?
4․ Какие действия осуществили премьер-министр и другие должностные лица в ходе военных действий для оказания Армении надлежащей помощи со стороны других государств? Были ли эти шаги удовлетворительными и целевыми?
5․ Будучи проинформирован министерством обороны, генеральным штабом, СНБ и другими источниками о том, что страна идет к неизбежному поражению, почему премьер-министр Армении еще в октябре не приостановил военные действия и не пошел на переговоры, обеспечив тем самым размещение российских миротворческих сил в Арцахе, что исключило бы необратимую потерю после октября 2,5 тысяч армянских военнослужащих, падение Гадрута и Шуши?
«Мы считаем, что для ответа на эти и другие вопросы, еще в ноябре, после формирования соответствующих правовых оснований, по инициативе властей должна была быть сформирована оперативно-следственная группа, состоящая как минимум их самых опытных 10 следователей и 15 оперативных сотрудников республики, которая занималась бы исключительно этой задачей. Для осуществления функций в связи досудебным производством должны были быть предоставлены как минимум два-три прокурора и судьи. Каждый из них был обеспечен соответствующими техническими средствами, зарплатой, превышающей как минимум 1 млн. драмов. Установлены четкие сроки предварительного следствия, группа в рамках допустимого соблюдала бы прозрачность в своей деятельности, руководитель группы представил бы по итогам работы публичный, а в случае необходимости, секретный отчет парламенту.
За исключением органа предварительного следствия, какая-либо структура, в том числе группа по сбору фактов, заинтересованные адвокаты, общественные организации, частные лица, другие объединения и инициативы, не обладая инструментарием Уголовно-процессуального кодекса и закона об оперативно-розыскной деятельности, не могут обеспечить глубокое профессиональное расследования, дать правовую оценку и полную картину действительности», - говорится в заявлении.