Աշխարհում COVID-19-ի մահվան իրական թիվը կարող է երկու անգամ ավելի բարձր լինել, քան պաշտոնական տվյալները
Աշխարհում նոր կորոնավիրուսային վարակի մահվան իրական թիվը կարող է երկու անգամ ավելի բարձր լինել, քան պաշտոնական տվյալները, կարծում են Սիեթլում Վաշինգտոնի համալսարանի առողջության չափման և գնահատման ամերիկյան ինստիտուտի (IHME) գիտնականները:
«Ինստիտուտի կողմից կատարված նոր վերլուծության համաձայն, COVID-19-ը [ամբողջ աշխարհում] մոտ 6,9 միլիոն մահվան պատճառ է դարձել, ինչը ավելի քան կրկնակի ավելին է, քան պաշտոնական ցուցանիշը», - գրված է կազմակերպության կայքում:
Միևնույն ժամանակ, ուսումնասիրության արդյունքների համաձայն, ԱՄՆ–ում կորոնավիրուսի պատճառով ավելի քան 900 հազար մարդ է մահացել՝ մահերի պաշտոնական թիվը 574 հազար է:
Ըստ գիտնականների՝ տվյալների տարբերությունը բացատրվում է նրանով, որ պաշտոնական վիճակագրությունը հաշվի է առնում միայն հիվանդանոցներում կամ արդեն հաստատված վարակ ունեցող հիվանդների մահերը:

В США заявили о двукратном занижении смертности от COVID-19
Реальное число летальных исходов новой коронавирусной инфекции в мире может быть в два раза выше официальных данных, считают ученые из американского Института показателей и оценки здоровья (IHME) при Вашингтонском университете в Сиэтле.
«Согласно новому анализу Института <...> COVID-19 стал причиной примерно 6,9 млн смертей [по всему миру], что более чем вдвое превышает официальные цифры», – указано в сообщении, опубликованном на сайте организации.
При этом, в соответствии с результатами исследования, в Соединенных Штатах из-за коронавируса скончались более 900 тысяч человек при официально зарегистрированных 574 тысяч случаях летального исхода заболевания.
По мнению ученых, различие в данных объясняется тем, что в официальной статистике учитываются только случаи смерти в больницах или среди пациентов с уже подтвержденной инфекцией.