Կարելի է Ռուսաստանին խնդրել, որ միջնորդ լինեն Ադրբեջանի հետ սահմանների ճշգրտման հարցում. ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատար (Տեսանյութ)
07/05/2021 13:01
Եթե ուզում ենք սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներ կատարենք և սահմանին լարվածությունը թուլանա, միակ ելքը միջնորդավորված աշխատանքներ կատարելն է, «ԱԱԾ պահեստազորի սպաների միություն» ՀԿ մամուլի ասուլիսին այսօր հայտարարեց ՀՀ ԱԱԾ Սահմանապահ զորքերի նախկին հրամանատար Արմեն Աբրահամյանը։
«Սահմանագծման և սահմանազատման հետ կապված հիմնական աշխատանքը պետք է կատարի արտաքին գործերի նախարարությունը և գեոդեզիայի ինստիտուտը։ Դա շատ ծանր աշխատանք է, օրինակ, Վրաստանի հետ սահմանազատման աշխատանքները սկսել են 1996 թվականից և մինչև հիմա ավարտված չէ։ Երբ հայտարարում են, թե Սյունիքի մարզում կատարվում են դեմարկացիոն աշխատանքներ, ոչ պրոֆեսիոնալ մոտեցում է», - ասաց Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ ադրբեջանցիների հետ այսօր անհնար է սահմանագծման և սահմանազատման աշխատանքներ կատարել՝ հաշվի առնելով երկու երկրների հարաբերությունները։
Սակայն, նրա խոսքով, հնարավոր է այդ աշխատանքները կատարել, եթե ինչ-որ միջնորդ պետություն լինի։
«Օրինակ, ՌԴ-ն հանդիսացել է միջնորդ պատերազմի դադարեցման համար, կարելի է Ռուսաստանին խնդրել, որ իրենք լինեն միջնորդ սահմանների ճշգրտման հարցում։ Ուրիշ հնարավորություններ չկան», - ասաց Աբրահամյանը:

Можно попросить Россию, чтобы стала посредником в вопросе уточнения границ с Азербайджаном – бывший командующий погранвойсками СНБ Армении
07/05/2021 15:19
Если мы хотим провести делимитацию и демаркацию и ослабить напряженность на границе, единственный выход – проведение опосредованных работ, заявил сегодня на пресс-конференции общественной организации «Союз офицеров запаса СНБ» бывший командующий погранвойсками СНБ Армении Армен Абрамян.
«Основную работу, связанную с делимитацией и демаркацией границ, должны проводить министерство иностранных дел и институт геодезии. Это очень тяжелая работа, работа по демаркации границ с Грузией начались в 1996 году и до сих пор не завершилась. Когда объявляют, что в Сюникской области проводятся демаркационные работы, это непрофессиональный подход», - сказал Абрамян.
Он отметил, что с азербайджанцами сегодня невозможно проводить работы по делимитации и демаркации, учитывая отношения двух стран.
Однако, по его словам, эти работы можно осуществить, если какое-то государство выступит посредником.
«Например, Россия была посредником в прекращении войны, можно обратиться к РФ и попросить, чтобы они стали посредником в вопросе уточнения границ. Других возможностей нет», - сказал Армен Абрамян.