Լոնդոնի մզկիթի այցելուների վրա ձվեր և քարեր են նետել
Լոնդոնի Իլֆորդ թաղամասում անհայտ անձինք ձվեր և քարեր են նետել տեղի իսլամական կենտրոնի մզկիթի հավատացյալների վրա, հայտնում է բրիտանական SkyNews հեռուստաալիքը:
Իսլամական կենտրոնի աշխատակիցների խոսքով՝ չարագործները հարձակվել են հավատացյալ համայնքի վրա՝ մզկիթից ելքի մոտ: Նրանք մեքենայով են եղել: Հարձակման մասնակիցների շարքում կենտրոնի աշխատակիցները նկատել են սափրագլուխ մի տղամարդու: Նրա հետ ևս 3 մարդ է եղել:
«Ես հանկարծակիի եմ եկել, քանի որ արդեն 20 գիշեր շատ խաղաղ էր», - ասել է Իլֆորդի Իսլամական կենտրոնի ղեկավար Ահմեդ Նահվազը:
Նրա խոսքով՝ Լոնդոնի ոստիկանությունը խոստացել է մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել միջադեպի վերաբերյալ՝ այն անվանելով ռասայական ատելության ու իսլամաֆոբիայի հողի վրա հարձակում:

Прихожан мечети в Лондоне забросали яйцами и камнями
В Лондоне, в районе Илфорд, расположенном на северо-востоке города, неизвестные забросали яйцами и камнями прихожан мечети при местном Исламском центре, сообщает британский телеканал SkyNews.
По заявлению работников исламского центра, нападавшие атаковали прихожан на выходе из мечети, проехав мимо на универсале серебристого цвета. Среди участников нападения они заметили бритого налысо мужчину, вместе с ним в машине сидели еще три человека.
«Я был застигнут врасплох, потому что накануне этого у нас было очень тихо и мирно 20 с лишним ночей, а потом это случилось», — заявил Ахмед Нахваз, глава Исламского центра Илфорда.
По его словам, полиция Лондона пообещала провести тщательное расследование инцидента, назвав его атакой из расовой ненависти и исламофобии.